Maria Aristidou’nun Fırçasıyla Sanat Eserine Dönüşen Kahve

Maria Aristidou, daima yetenekli bir sanatçı oldu. Bir gün bir parça üzerinde çalışırken, kazara kahvesini döktü ve çalışması tamamen kahveyle kaplandı. Maria baktığı şeyde bir fikir gördü ve bunu sanatının parçası haline getirmeye karar verdi. Aşağıda konuyla ilgili onunla yapılan kısa bir röportaj ve bu sıra dışı süreçte ortaya çıkan muhteşem görseller bulunuyor;

Ne zamandan beri kahveyle portreler yapıyorsun?

Bütün hayatım boyunca resim yaptım. 2015 Şubat civarında meydana gelen bir kazayla kahve kullanarak yapmaya başladım. Bir müşterimin siparişi üzerine suluboya çalışıyordum ve ben bitiremeden önce kazara kahvemi üstüne döktüm. Normalde bunun beni çıldırtması gerekiyordu ama tuhaf bir şekilde bunu sevdim. Bunun ardından, kendi tekniğimi bulana kadar kahve türleri ve markalarının tümüyle denemeler yaptım.

coffee portrait

Nasıl farklı renkler yaratıyorsun?

Kahveyle resim yapmanın suluboyayla çok benzer olduğunu söyleyebilirim. En azından benim kullanma şeklimle. Tonlamalar için, bir katman tekniğiyle koyu ve açık fırça darbelerini tercih ediyorum.

Ortaya çıkan zorluklar neler?

Gerçekten hiçbir şey. Sevdiğiniz herhangi bir şekilde fırça darbelerini uzatabilirsiniz. Her şekilde etkisi olacak, sonunca o bir kahve dökülmesi nedeniyle hala iyi görünüyor.

Favori eserin ya da serin hangisi ve neden?

Benim favorim açık ara Einstein portresi. Einstein’ın gözlerindeki etkileyici detayın düzeyiyle ilgili sevdiğim bir şey var.

20-photos-of-artwork-painted-entirely-with-coffee

Kahveyle bir portre yapmak ne kadar sürüyor?

Hepsi değişken. Bir parça on saat de sürebilir otuz dakika da.

Sırada ne var?

Stüdyomu açmak için plan yapmaya başladım. Burada, Larnaka şehir merkezinde mükemmel küçük bir yer buldum. Kendi kişisel çalışmalarımı yapacağım, müşterilerimle görüşeceğim ve işlerimin sunumunu yapacağım, seminer olanakları olan, aynı zamanda da sanat malzemeleri satan bir yer.

Aşağıdaki videoda Maria’nın çalışmalarının nasıl ortaya çıktığına göz atabilirsiniz.

tr_TRTurkish