Manzarasıyla Hayran Bırakan Tren Yolları

Bazı trenlerin şanslı yolcuları dünyanın en çarpıcı manzaralarından bazılarını görerek seyahat ediyor.

Yeşilin her tonu, parlak sariler, antik tapınaklar… Hindistan’ın Güneydoğu Demiryolu üzerinde yapacağınız bir seyahatten aklınızda kalması muhtemel görüntüler. Çekçekli arabalar ve banyo yapanlarla dolup taşan nehirleri de buna ekleyin.

Bunlar aklınıza kazınacak çok güçlü görüntüler ve aynı zamanda bir tren seyahatini çekici kılan sebepler. Bir demiryolu güzergahı gezginlere havadan görülmesi mümkün olmayan görüntülerle karşılaşmak için fırsatlar verir. Bulutların üzerinde bir Meksika kanyonu ve Norveç fjordu arasındaki farkı söylemek çok güç. Bir tren penceresinden görünen manzara ise tamamen farklıdır.

Tren seyahat sitesi Seat61’in kurucusu Mark Smith, havayolunun birçok yolcu için hayal kırıklığı yarattığını, söylüyor ve şunları ekliyor; “İnsanlar karbon ayak izini azaltmak ve belalardan kaçınmak istiyor. Onlar daha rahatlatıcı alternatifler arıyor.”

Tren güzergâhlarının da hepsine güzel, muazzam, şahane diyemeyiz ama öyleleri var ki, onlar dünyanın en güzel manzara hizmeti veriyorlar. Örneğin; Kalküta yolculuğu büyüleyicidir ve Hindistan’ın doğasının yanı sıra, kuzeydeki dağları da güneş gibi parlar. Darjeeling Himalaya Demiryolu, 19. Yüzyıla ait buharlı trenlerle gezginlere Himalaya’nın zeminini kaplayan orman ve çay bahçeleri arasında 8 saatlik ilginç bir yolculuk yaşatır.

(Buraya bir not düşelim ve Darjeeling demişken, Ves Anderson’un en güzel filmlerinden biri olan The Darjeeling Limited’ı izleme önerisi olarak verelim.)

The Rock Montaineer yolcuları Kayalık Dağları’nın etkileyici görüntüsünde Vancouver’dan Calgary’ye doğru yol alır. İki gün süre rota Coast Dağları arasında karlı zirvelerinde, hızla akan Fraser Nehrinden ve Banff Ulusal Parkı’ndan geçer.

Hepsinin en iyisi, hatta en muhteşem tren yolculuğu bu günlerde seyahat edenlere çok can atacakları bir şey sunuyor: Özgünlük. “Vietnam’ın üstünden bir uçuş Hindistan, Kanada ya da Avustralya üzerindekiyle aynı deneyimini sunuyor” diyor Smith ve ekliyor “ Ama bir tren yolcuğunu ülkenin kültürünün içine girer. Seyahat deneyiminin bir parçası olur. “

İngiltere’nin en çarpıcı demiryolu bağlantıları Glasgow’la İskoçya’nın Batı kıyısında Mallaig limanlarını birbirine bağlar. 90 dakikalık bir yolculukta etekler, kasvetli göller, yalnız vadiler, kırlar ve Küçük Adalar, Eigg, Muck, ve Rum’un görüntüleriyle akuamarin sahillerine varmadan önceki kaleler.

 

Küçük bir bilgi: Mallaig yakınındaki Glenfinnan Viyadüğü, Harry Potter filmlerinde Hogwarts Express’inin çekim yerlerinden biri oldu. Bir bilgi daha: Trenle seyahat için en iyi zaman bahar aylarıdır, katır tırnaklarının sarılığında ve yabani orman gülleri çiçek açtığında… Tabi eğer polen alerjiniz yoksa.

Manzarasıyla hayran bırakan diğer tren yolları şöyle;

Rocky Mountaineer, Kanada

Darjeeling Himalayan Trenyolu, Hindistan

Semmering Trenyolu, Avusturya

El ChePe, Meksika

Douro Line, Portekiz

The Ghan, Avustralya

Bergen Trenyolu, Norveç

tr_TRTurkish