Manastırın Ortasında Kulaklarımda Bir Türkü

Manastır’a seyahat etmek bizim için başka önemli duygular barındırır. Zarif insanlarla doludur şehrin Şirok Sokağı ve şehrin sakinleri o upuzun sokağın tüm kafelerini hayret verici şekilde hınca hınç doldurur.

2

Eski şehir kısmına girdiğinizde Elveda Rumeli sahneleri içinden geçer gibi hissedersiniz. Rumeli’yi solursunuz.

3

 

En heyecanlı olduğumuz an, Manastır Askeri İdadisi’nin kapısına varıştır. Bu binada geçirdiğiniz zaman boyunca gözlerinizde nem, burnunuzda bir sızı ile Atatürk’e ait eşyaları inceler ve bizzat onun varlığına daha da yakından şahit olursunuz. Onunla yeniden tanışırsınız burada.

Manastır Askeri İdadisi günümüzde müze olarak faaliyet gösteriyor ve girişler ücretsiz. Büstünün yanında imzanızı ve duygularınızı paylaşabileceğiniz bir anı defteri bulunuyor. O anı defterinin sayfalarını çevirip yazılan yazıları okumanızı tavsiye ederim..

4

5

6

 

Eleni ve Atatürk

Tartışmalı ama insanların sevdiği bir hikaye vardır; Atatürk Manastıra geldiğinde en çok dolaştığı yer Şirok sokakmış, bu sokak üzerindeki evlerden birinde yaşayan Eleni ile göz göze gelmişler ve Eleni Şirok sokağa bakan balkonunda her gün Atatürk’ün sokaktan geçeceği anı beklermiş.. Eleni’den Atatürk’e yazılı bir  mektup olduğu söyleniyor. Manastırlılar da bu aşka büyük bir inanç duyuyor, 4 yıl önce çekilmiş bir balkan filminde bu aşktan ilham alan Makedonyalı senarist  ‘Atatürk’ün Makedonyalılar için de ne kadar güçlü biri ve tarihi bir figür olduğunu Türklere göstermeyi çok istiyoruz. Bizim tarihimizin de bir parçası olduğu için Makedonyalılar da Atatürk’le gurur duyuyor. Özellikle biz Manastırlılar, çok daha fazla gururluyuz, çünkü Mustafa Kemal burada eğitim gördü ve ilk defa burada âşık oldu”  diye belirtmiştir.

7

Filmin adı Balkan is not dead (Balkanlar Ölmedi),  filmde Türkiye’de de yakından tanınan Makedonyalı oyuncu Ertan Saban Kemal Atatürk’ü canlandırmıştır.

Bu hikayenin gerçekliği tartışılsa da Türkiye’den gelen turistlerin ve Makedonyalıların en çok merak ettiği ve ziyaret ettiği yerlerden birisidir.

8

Eleni’nin Şirok Sokak’taki evi ve Atatürk’ü beklediği balkonu.

Eda Filiz

tr_TRTurkish