Macar Şarkıcı, Söz Yazarı ve Besteci Boebeck’ten Dürüst, Samimi Bir İlk Albüm

Boebeck’in ilk EP’si olan 2021 tarihli ‘comfortable’a derinlemesine bakarsanız, sanatsal kariyerinin habercisi olabilecek bir aile mirasından çıkmaya hazır, kırılgan ama içten bir şarkıcı-söz yazarının düşüncelerine dair bir fikir edinirsiniz.

Bu aile mirası hem bir lütuf hem de bir lanettir, özellikle de babanız, kendi kuşağının çağdaş müzik, edebiyat ve sosyal bilimler aracılığıyla kendi ülkenizin en ünlü entelektüeli ise ancak bu değerler aynı zamanda boebeck’in şarkı yazarı kimliğinin oluşmasını da belirler.

Kimlik ve kişinin kendini tanımlamasına ilişkin aynı sorular, boebeck’in olağanüstü sanatsal başlangıcı olan ‘i am not’ta ele alınmaktadır. Dinleyici burada yalnızca bir şeyden emin olabilir: Boebeck, bölgenin çağdaş, içten ve dürüst pop müzik sahnesinin en sıcak erken iddiası olma yolunda ilerliyor.

2021’de ilk single’ı ‘i am not’u yayımladığından beri boebeck, çoğu Macar festivalinin sahnelerinde, ülkenin en büyük şehirlerinin kulüplerinde ve Bratislava ve Viyana gibi komşu başkentlerin yanı sıra Brüksel’de çaldı.

Bununla birlikte, son yılların en önemli gayreti, kendi adını taşıyan ilk albümünün kaydıydı. Sekiz şarkının her biri, parçaları bir araya getirmek için genellikle dinleyiciye güvenerek geçmiş deneyimlerden bahsediyor. Geçmişin dertlerine eğilen ve gerçek anlamı ifade eden kelimeler bulmaya çalışan ‘boebeck’, reddedilme, dışlanma, kendinden şüphe duymanın yanı sıra utanç ve kendine acıma hakkında hikayeler anlatıyor.

Yine de şarkılar bu sorunları ironi ve kişisel farkındalıkla ele almaya çalışıyor ki ikincisi genel olarak boebeck’in sanatsal çıktısında merkezi bir konu.

Albümün görsel öğeleri, boebeck’in büyüdüğü mahallelerdeki apartman bloklarını içeren ve sanatçının hem korktuğu hem de içine çekildiği türden bir boşluğu yansıtan, geçmişi basit bir şekilde çağrıştırıyor.

Boebeck kendi adını taşıyan albümü şu ifadelerle tanımlıyor:

Bu sekiz şarkı hayatımın en zor zamanları hakkında yazıldı, bunların hiçbirini kimseyle paylaşmak için iyi bir nedenim yok ama yine de bunu yapmak zorundaymışım gibi hissediyorum. Aşırı paylaşım muhtemelen benim en büyük zayıflığım, ancak beraberinde gelen özgürlük nedeniyle bunu bir varlık olarak görmeyi seviyorum. Bu yüzden bu albüm aynı zamanda aşırı paylaşımcı olarak değerini ortaya koyan bir fazla paylaşımcı olarak da görülebilir. Ama basitçe söylemek gerekirse, anlam yaratmak istiyorum ve bu albüm çoğunlukla bu mücadeleyle ilgili: annemin dediği gibi, rahatsız edici düzeyde öz-farkındalık.”

tr_TRTurkish