Lyon’da Işıklar Bu Defa Paris İçin Yandı

Fransa’nın Lyon şehrinde her yıl Aralık ayının ilk haftası düzenlenen Fête des Lumière (Işık Festivali) bu kez farklı bir havada geçti.

Paris’te geçtiğimiz ayki saldırı nedeniyle Fête des Lumière kapsamında yer alan etkinlikler sınırlandırıldı. Önceki yıllara kıyasla daha az sayıda olsa da  yine yerli ve yabancı binlerce turist festival için Lyon’daydı.  Bu yıl Lyon sakinleri Paris saldırısında hayatını kaybedenler için evlerini, işyerlerini ve sokakları mumlarla donattı.

İlk kez 8 Aralık 1852’de dini bir gün olarak kutlanmaya başlanan Fête des Lumière, 1980’lerin sonundan beri ise görkemli bir festival olarak takvimlerde yer alıyor. Işık tasarımcılarının 70’ten fazla noktada sergilediği ve dört gün süren geleneksel performansları yerine 8 Aralık akşamında yalnızca bir yerde ışık gösterisi vardı.

Sanatçı Daniel Knipper, nehir kıyısında uzanan binaların cephesine yansıttığı projesinde Paris’te ölen 130 kişinin isimlerine yer verdi: “İlk adlar soyadlardan daha hazin ve bizleri çok daha fazla etkiliyor. Bu binalar üzerinde görünmesi için el yazısıyla çalışmama koyduğum bu isimler arasında çocuklarımın, arkadaşlarımınkiler ile aynı olanlarına rastladım. Bu çok acıklıydı.”

paris8

paris7

paris4

paris3

paris2

Fotoğraflar: Lara Cavga

What's your reaction?

tr_TRTurkish