Lüküs Hayat’ın 90 yıllık öyküsü: “Şişli’de Bir Apartıman”

Türk tiyatrosunun klasik eserlerinden Lüküs Hayat’ın 90 yıllık serüvenine şarkılar ve hatıralar üzerinden ışık tutan Şişli’de Bir Apartıman, 12 Ocak Çarşamba akşamı saat 21.00’da Akasya Tamirane’de olacak.

‘Şişli’de bir apartıman/ Yoksa eğer halin yaman/ Nikel-kübik mobilyalar/ Duvarda yağlı boyalar”

İstanbul Şehir Tiyatroları‘nın siparişi üzerine yazılan ve ilk defa cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarının yapıldığı 1933 yılında sahnelenen Lüküs Hayat, 1946 yılına kadar büyük bir seyirci kitlesi tarafından izlendi. 1958’de Zeki Alpan, 1962 yılında da Muammer Karaca tarafından tekrar sahneye konuldu. 6 Mart 1985’te İstanbul Şehir Tiyatroları‘nda yeniden sahnelenmeye başladı ve o günden 2013 yılına kadar kapalı gişe olarak aralıksız sahnelendi.

2006 yılından itibaren Lüküs Hayat’ta rol alan Arda Aydın, yeni projesi Şişlide Bir Apartıman’da Türk tiyatrosunun kült eserlerinden Lüküs Hayat’ın 90 yıllık serüvenine şarkılar ve hatıralar üzerinden ışık tutuyor. Hem 1930‘larda, hem oynamadığı 40 senelik ara süreçte, hem de küllerinden doğduğu ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nı yeniden ayağa kaldıran oyun olarak tekrar sahnelendiği 1985’ten 2013 senesine kadar geçen sürecin minik, komik detayları ve bu detayların aralarına sıkıştırılmış hepimizin bildiği Lüküs Hayat melodileri bu tek kişilik gösteride hayat buluyor.

Arda Aydın’ın yazıp yönettiği ve Biraderler Yapım tarafından sahnelenen Şişli’de Bir Apartıman, 12 Ocak Çarşamba akşamı saat 21.00’da Akasya Tamirane’de izleyicisiyle buluşacak.

Künye

Oynayan: Arda Aydın

Yazan ve Yöneten: Arda Aydın

Müzik Direktö: Orçun Tekelioğlu

Kostüm: Onur Uğurlu

Piyano: Orçun Tekelioğlu

Elektrik Gitar: Murat Tunalı

Davul: Yalçın Gören

Elektrik Bas: Kemal Aycan

Trompet: Mertcan Oktav

tr_TRTurkish