Lezzetli Ama Çevreye Zararlı: Pizza

Bizler trafikteki araçlar, fabrikalar, evsel atıklar, ormansızlaşma, betonlaşma ve çevreyi ve havayı kirleten başka bir sürü soruna kafa yorarken, Brezilya, Sao Paulo’da hava kirliliğine neden olan en büyük etken Pizza…

Atmospheric Environment gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre pizza, Brezilya, Sao Paulo’daki hava kirliliğinin başlıca sebebi olarak görülüyor – ve de yağmur ormanlarındaki… Latin Amerika bölgesinde odun fırını kullanan pizzacılardan (yanı sıra et lokantalarından) kaynaklanan emisyonlar, kentsel çevreye verilen kalıcı hasara katkıda bulunuyor.

Araştırmaya öncülük eden İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Prashant Kumar, pizzacılar tarafından her ay 7,5 hektardan fazla okaliptüs ormanının yakıldığını iddia ediyor. Bölgedeki araçlar kadar kirlilik yaratmamasına rağmen hesaba katılmamış kaynaklardan gelen emisyonların hala çok önemli seviyelerde olduğunu söylüyor ve bunların pizza dükkânlarında yakılan binlerce odunu ya da yanan evsel atıkları içerdiğini belirtiyor.

Araştırmaya göre pizza dükkânlarında her yıl 307 bin tonun üzerinden odun yakılıyor ve Sao Paulo halkı, geleneksel yemekleri Feijoada’ya gösterdiği saygının aynını pizzaya da gösteriyor. Sao Paulo sakinleri son 30 yıldır her yıl Pizza Günü’nü kutluyor ve pizzacılar her hafta Pazar günleri bile vazgeçilmez yerlerdir. Bölgede günde bir milyona yakın pizza üreten 8 bine yakın pizzacı bulunuyor.

Sao Paulo nüfusunun büyük bölümü şeker kamışı etanol ve soya dizel içeren çok daha temiz bir biyoyakıt kullanan genel olarak çevre dostu bir şehir. Pizza konusuna da bir çözüm bulacaklardır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish