Leningrad’ın Kayıp Fotoğrafçısının 30 Bin Fotoğrafı Tavan Arasında Bulundu

O, Leningrad’ın kayıp fotoğrafçısıydı. Rus fotoğraf sanatçısı Masha Ivashintsova (1942-2000) sürekli fotoğraf çekti ama çalışmalarını hiç kimseye göstermedi. 2017’nin sonlarında bir akrabası, içinde negatiflerin ve işlenmemiş filmlerin bulunduğu tozlu bir kutuya çarptı. Bu yazı içinde göreceğiniz fotoğraflar, keşfedilen 30 binden bazıları.

Masha Ivashintsova, aristokrat bir ailede doğdu. Leningrad’ın merkezindeki lüks bir apartman dairesi de dahil olmak üzere tüm mal varlıklarına Bolşevik Devrimi sonrasında yetkililer tarafından el kondu.

Leningrad’da kozmonot temalı oyun alanı. Ivashintsova genç bir kızdı ve büyükannesinin isteklerini yerine getirerek bir balerin olarak eğitildi, ancak büyükannesinin ölümünden sonra Ivashintsova’nın ailesi onu akademiden aldı ve onu bir teknik üniversiteye yerleştirdi.

1976 yılından St. Petersburg’da bir sokak portresi. Kısa süren sanat kariyerinden sonra Ivashintsova, tiyatro eleştirmenliği de dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalışırken kişisel yaşamı giderek çalkantılı hale geliyordu.

1979’da Leningrad’daki Neva Nehri’nin (bugünkü St. Petersburg) kıyıları.

1979 yılı, Vologda’da çocuklar.

İvashintsova’nın kocası, dil uzmanı Melvar Melkumyan’ın evliliğin bitişinden sonra çekilmiş bir portresi.

Melkumyan kızları Asya ile. Bu fotoğraf 1976’da çekildiğinde, aile dağılmıştı. Asya, babasıyla birlikte Moskova’ya taşındı, İvashintsova ise Leningrad’da kaldı.

Ivashintsova’nın tek çocuğu Asya’nın 1978’de çekilmiş fotoğrafı.

1979’da Leningrad’da bir Mayıs günü yürüyüşünü kenardan izleyen bir kalabalık.

Leningrad, Ivashintsova’nın bir dönem aşk yaşadığı şair Viktor Krivulin.

Ivashintsova, Smelov’un arkasına saklanıyor.

Yaygın olan Rus-Fransız karışımı bir mühendis giysisi içinde küçük bir çocuk.

Neredeyse her gün fotoğraf çekerken bir yandan depresyonu kötüye giden Ivashintsova, çalışma isteğini yitirdi ve 1981’te işsiz kaldı. 

Leningrad’da bir miting. İşsizlik bir suç sayılıyordu ve Masha için  akıl hastanesiyle hapishane arasından bir seçim yapma zamanıydı.

Ailesi birincisini seçti ve 10 yıl boyunca hastalara ilaç veren bir sistem tarafından kilit altına alınan Masha yavaş yavaş “kırıldığını” söyledi.

Dünyaya bakan zincirlenmiş bir maymun. Ivashintsova, bu anı akıl hastanesine gönderilmesinden üç yıl önce fotoğrafladı. Kızı, fotoğrafı şöyle anlatıyor: “Bazen fotoğrafçılığında bir uyarı görüyorum… bir çeşit önsezi…”

Leningrad’da harap edilmiş bir Stalin heykeli.

Staraya Russa’da gülen çocuklar.

1974 yılına ait bir aile dostunun portresi. Asya, annesinin hikayesine adadığı bir internet sitesi kurdu. 

Ve Dünya’yı annesinin fotoğraflarıyla buluşturdu.

kaynak

 

 

tr_TRTurkish