Laneth Bir Gece 2’ye Hazır Mıyız?

Geçen sene yine ocak ayında süratle yayılan bir haberle “Laneth Bir Gece”nin yapılacağını duyarak heyecana kapılmıştık.

İKSV Salon’da gerçekleşen gece, tüm hassas duyguların ortama hakim olduğu, geçen onca yılın zihinlerde canlandığı ve burum buram 90’lar atmosferinin yaşandığı tadı damaklarda kalan bir gece olmuştu.

Sahnenin tozu atılırken katılanlar için de birbirinden unutulmaz anlara tanıklık ediyordu Salon sahnesi. Nikki Wild’ın DJ. Seti geceyi ısıtırken, Razor’un Dr. Skull yorumladığı program, Radikal Noise, Kronik, Metallium ve Pentagram’ın katılımlarıyla efsaneleşen ve uzun süre konuşulan, organizasyondan öte bir şeye dönüşmüştü.

Şimdi gelelim günümüze.

Son birkaç haftadır Laneth’in sosyal medya sayfalarındaki hareketlilik âdeta gelecek güzel haberin öncüsüydü.

Ve çok da geçmeden beklenen oldu “Laneth Bir Gece II”nin tarihi ve yeri açıklanırken tanıtım bülteninden tüm özgür ruhlara şu cümleler yansıdı.

İsmini 90’ların heavy metal fanzininden alan Laneth Bir Gece 2,10 Şubat’ta Salon İKSV’de sizlerle…

“Şebnem Ferah’lı Volvox’un ilk defa kapak olduğu, Athena’nın ilk röportajını verdiği, cep telefonu ve internetin olmadığı yıllarda ülkenin dört bir yanında heavy metal’e gönül vermiş gençleri çatısı altında toplamış, 90’ların kült fanzini Laneth’e bir saygı duruşu için Salon’dan bu kez çok daha sert sesler yükselecek, ilki geçtiğimiz sene gerçekleşen Laneth Bir Gece ikincisiyle tekrar özgür ruhları bekliyor.

Gecede 11 yıl aradan sona bu konserle tekrar sahneye çıkacak The Climb, son konserini 1975’te Erkin Koray’ın açılış ismi olarak vermiş ve geçtiğimiz günlerde plak formatında ‘The Godfather of Turkish Punk’ isimli toplama albümü çıkan Tünay Akdeniz, 1999 tarihli ‘Telaşa Mahal Yok’ isimli ilk albümünün kadrosuyla sahne alacak Rashit, bir death metal grubu için oldukça ilerici bir sound ve anlayışla kaydedilen 1999 çıkışlı ‘Tout Va Bien’ kısaçalarını baştan sona cayır cayır çalacak olan Asafated, bu geceyle tekrar sahalara dönecek olan Murder King ve 20 seneye yakın süredir sessizliğini koruyan Ankaralı grup Hazy Hill’in şarkılarını yorumlayacak Razor sahnede olacak. Konser sonrası Nikki Wild’ın DJ seti ile gece devam edecek.

Tüm özgür ruhların eski sert günleri yaadedeceği bol distorsiyonlu bir gece sizi bekliyor.”

Mühim bir dip not olarak, geçen etkinlik biletlerin bitiş hızı göz önüne alındığında gece orada bulunmak isteyenlerin elini çabuk tutması önemli bir uyarı olacaktır.

tr_TRTurkish