Kuzey Kutbunda Ekolojik Yaşam

Kuzey Kutup Dairesi, aşırı hava koşullarının görüntüsünü akla getirir, ancak bir aile Norveç’in çok uzaklarında kendi rahat vahasını yaratmayı başardı. 2013 yılında sürdürülebilir yaşam yolculuğuna başlayan Hjertefølger ailesi, Norveç’in Sandhornøya Adası’nda yaşıyor. Üç katlı ekolojik evleri -Kum, su, kil ve diğer organik malzemelerden oluşuyor- Solardome tarafından yapılan estetik açıdan hoş ve fonksiyonel solar jeodezik kubbeyle örtülü.

nature house hjertefolger arctic circle

Beş yatak odalı, iki banyolu evin etrafına yerleştirilen 25 ayaklık kubbe, şiddetli rüzgârlardan ve yoğun kar yüklerinden altı kişilik aileyi korumanın yanı sıra ısıtma maliyetlerini de azalttı. Bir bahçe alanını da kapsayan jeodezik kubbe, ailenin yiyeceklerinin çoğunu yetiştirmek için gerekli sera ortamını da sağlıyor. Elma, kiraz, erik, kayısı, kivi, üzüm, salatalık, domates, çeşitli otlar, kabak ve kavun, yılda üç ay güneş ışığı almayan bir alanda yetişebilecekleri şeylerden sadece birkaçı.

nature house hjertefolger arctic circle

Rahat, rustik iç mekân, Kuzey Kutup Dairesi’nin soğuk ikliminden uzakta sıcak ve davetkâr bir ortam yaratmaktadır. Doğanın muhteşem manzaraları ve Kuzey Işıkları soğuk kış gecelerinde aileye kesinlikle eşsiz bir eğlence sunuyor.

nature house hjertefolger arctic circle

Ingrid Hjertefølger, Inhabitat’a “Evi seviyoruz; kendi ruhuna sahip ve çok özel hissettiriyor. Bizi şaşırtan şey, evi inşa ederken kendimizi de yeniden inşa ettiğimiz gerçeği. Süreç bizi değiştirdi, şekillendirdi. Bu eve girerken hissettiğimiz şey, başka bir eve girdiğimizden farklı. Atmosfer eşsiz. Evin bir sükûneti var; Neredeyse sessizliği duyabiliyorum. Açıklaması zor. Ama bu duyguyu başka birinin planladığı ve bizim için ürettiği bir evden veya köşeleri ve düz çizgileri olan bir evden almak imkânsız olurdu. ” diyor.

nature house hjertefolger arctic circle

Tamamı aile ve arkadaşları tarafından yapılan The Nature House’da geçen üç yıldan sonra onlar gelişiyorlar.

nature house hjertefolger arctic circle

Hjertefølgerne / The Heart Followers from Deadline Media on Vimeo.

kaynak

tr_TRTurkish