Kuveyt Kum Fırtınalarına Karşı Ağaçlara Sarıldı

Kuveyt son yıllarda sonu gelmeyen kum fırtınalarıyla boğuşuyor. Fırtınalara karşı Kuveyt’e diğer ülkeler değil ağaçlar yardım ediyor.

Kum fırtınaları Kuveyt’i bezdirmiş görünüyor. Yüzlerce metre yükseklikten, saatte 100 km hızla Arap çöllerinden seyahat ederek gelen  fırtınalar sadece gündelik hayatı alt üst etmiyor, bölgenin ekonomisine de pahalıya patlıyor.

Kuveyt1

Kuveyt Meteoroloji Müdürlüğü’nden kıdemli meteorolojist Essa Ramadan, son yıllarda kum fırtınalarının sayısının çok fazla arttığını belirterek, bunun sebebini şu cümle ile açıklıyor.

“Türkiye’nin baraj inşaatı, iklim değişikliği ve Körfez Savaşı’nın yarattığı çevresel tahribat.”

Kuveyt, kum fırtınasıyla kararlı bir şekilde mücadele ediyor. Gönüllü kuruluş Kuveyt Oasis, ülke sınırı boyunca 315 bin ağaç dikmeyi planlıyor. Amaçları 2019 yılına kadar kumları ağaçların yardımıyla durdurabilmek.

Kuveyt2

Moğolistan’ın Kubuqi Çölü’nde benzer bir girişim kum fırtınalarının sayısını bir yılda 80’den 5’e düşürmüş. Her ikisi de, mücadelelerinde Hollandalı girişim Groasis Teknolojilerinin’nin Waterboxx bitki kuluçkalarını kullandı.  Bu teknoloji,  yoğuşma ile gece havadan su toplanmasını sağlıyor ve suyun gün boyunca buharlaşmasını engelliyor. Böylece her ağaç, standart sulamadan 35 kat daha az su tüketiyor.

Fırtınalara karşı ilerleme kaydedilmesini engelleyen en önemli etken ise savaş.  Ramadan “Çatışmalar büyük bir engel” diyor ve ekliyor; “Bizim fırtınalara karşı Suriye, Irak ve Suudi Arabistan’la işbirliği yapmamız gerek ama…”.

Kapak Fotoğrafı: Rizalde Cayanan
tr_TRTurkish