Kuşlar Neden Telefon ve Elektrik Kablolarının Üzerinde Sıralanıyor?

Kuşlar neden elektrik veya telefon kablolarının üzerinde bu kadar çok zaman harcıyorlar?

Vermont’un Yedi Günü’nden Ken Picard cevaplar için yaban hayatı biyoloğu Mark LaBarr’a ulaştı. Audubon Vermont’ta program yöneticisi olan LaBarr telefon kablolarının kuşların zaman geçirme noktası haline gelmesinin birkaç nedeni olduğunu söylüyor. Şahinler ve diğer yırtıcı kuşlar için teller, aşağıdaki avın engelsiz bir şekilde görülebilmesini sağlar. Örneğin ağaç dalları görüş hatlarını yapraklarla kapatıyor.

Bazı türler mevsimsel göçlere başlamadan önce tellerin üzerinde buluşmayı severler. Bu nedenle yaz sonlarında ve sonbahar başlarında kuşlarla dolu telleri fark edeceksiniz. Yavaş yavaş birlikte güneye doğru uzun yolculuğa çıkmaya hazırlanırlar.

LaBarr üreme mevsimi boyunca pek çok kuş türünün yüksek tellerden uzak durduğunu, çünkü sahneye çıkan bekarların da kanıtlayabileceği gibi rakiplerinizin hemen yanında durduğunuzda bir eş bulmanın daha zordur. Ancak teller üreme zamanı geldiğinde her kuş türüne zarar vermez. Cornell Ornitoloji Laboratuvarı iletişim direktörü Miyoko Chu’nun New York Times’a söylediği gibi “Baharda erkek ötücü kuşlar bir telin üzerine tüneyebilir ve şarkı söyleyebilir, böylece potansiyel eşleri tarafından daha iyi görülüp duyulabilir.”

Kuşlar sıklıkla görüldüğü gibi yeni gelen bir kuşa yer açmak için gerçekten kenara çekiliyor mu?

LaBarr “Ah, eminim orada bir itişme var. Fakat bir kuş gerçekten kendi kendine, ‘Ah, kenara çekilip başka bir kuşun burada bize katılmasına izin vereceğim’ derse de, bunu bilinçli olarak yaptıklarını sanmıyorum. Sürü davranışıyla ilgili bir şey de şu: Sayısal güvenlik. Genetiklerinin bir yerinde, yanlarında bir kuşun daha oturmasının yırtıcı bir hayvan tarafından zarar görme ihtimallerinin yüzde 50 azaldığı anlamına geldiğini biliyorlar.”

Tel üzerindeki kuşlar neden hep aynı yöne bakıyor?

“Sanırım öyle yapıyorlar, bir düşündün de, ama eminim ters yöne bakan tuhaf bir kuş vardır. Onlar biz insanlardan farklı değiller.”

La Barr ortak uyum için birkaç olası açıklama sundu. Öncelikle her uçak pilotunun bildiği gibi rüzgara dönük olarak kalkış ve iniş yapmak daha kolaydır. İkincisi, kuşlar hava koşullarıyla karşılaştıklarında tüyleri kabarmaz.

Kuşların yüksek gerilim kablolarına tutunduklarında neden elektrik çarpmadığını kimse merak etmesin, bunun nedeni temel fizik: Vücutları topraklanmadığı veya bir devreyi tamamlamadığı sürece elektrik akımı içlerinden geçmez.

LaBarr bunun kuşların elektrik hatlarında asla elektrik çarpmasına maruz kalmayacağı anlamına gelmediğini söylüyor. Bu, özellikle elektrik direkleri üzerine yuva yapan kartal gibi daha geniş kanat açıklığına sahip kuşlarda oldukça sık görülüyor. Kanatları veya yuva malzemeleri aynı anda iki tele temas ettiğinde çarpılıyorlar.

Ancak kuşların ölüm sebepleri göz önüne alındığında, LaBarr, elektrik çarpmasının, habitat tahribatı, pencereler ve hatta evcil kediler de dahil olmak üzere daha zararlı, insan kaynaklı tehditlerle karşılaştırıldığında önemsiz kaldığını söylüyor. 2011 yılında Georgia Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, serbest dolaşan kedigillerin ABD’de her yıl tahminen 4 milyar hayvanı öldürdüğünü, bunların arasında 500 milyondan fazla kuşun bulunduğunu ortaya çıkardı; bu şaşırtıcı bir sayıdır.

Kablolara takılmak için bir iyi neden daha.

Seven Days

görsel: Mick Thompson, Tom Murray, Jerry McFarland/Flickr Creative Commons

tr_TRTurkish