Küçük Mars evi prototipi, sıfır atık ve kendi kendine yetme şampiyonu

Minik ev, modern tüketici aşırılığının reddedilmesiyle sıfır atık ve kendi kendine yeterlilik ilkelerini birleştiriyor.

Uluslararası üne sahip OPEN Mimarlık şirketi, Henry David Thoreau’nun Walden’den ilham alan Marslı yaşam biçimi için fütüristtik bir önerisi olan MARS Case’i tasarlamak için Çinli elektronik devi Xiaomi ile işbirliği yaptı.

Kolay erişim için tasarlanan hafif ve kompakt konut prototipi, konut sektörünün geleceğine dair fikir vermesi için multidisipliner ve deneysel bir platform olan China House Vision’ın bir parçası olarak ilk kez Pekin’deki Bird’s Nest Stadı’nın dışında halka açıldı.

Minik ev, modern tüketici aşırılığının reddedilmesiyle sıfır atık ve kendi kendine yeterlilik ilkelerini birleştiriyor.

OPEN Mimarlık, konutların geleceği için yeni olasılıkları araştırması istendiğinde, sınırları zorlamaya ve insanlığın Mars’a yerleşmek zorunda kaldığını öngören distopik bir fikirle projeye başlamaya karar verdi. Gezegendeki insan yerleşimine uygun bir ev tasarlamak için, mimarlar, geri dönüşüm fikri üzerine inşa edilmiş küçük bir ev hayal ettiler.

2,4 x 2 x 2,4 metre ölçülerindeki bu “ideal” MARS evi, akıllı telefonla uzaktan kontrol edilebilen Xiaomi ürün serilerindeki ev aletlerinin entegrasyonuyla birlikte yeşil teknolojiye dayandırıldı. Elektronik cihazların ürettiği ısı ve yoğuşma, entegre bir ekosistem yaratmak için harcanıyor, filtreleniyor ve geri dönüştürülüyor.

rendering of glowing white orb home on Mars

all-white room with built in desk and chair

all-white room with door leading to all-white hallway

close-up of round window

rendering of white orb-like home under a blue sky

rendering of white orb tiny home on icy landscape

fotoğraflar: WU Qingshan ve Xiaomi

inhabitat.com

tr_TRTurkish