Küçük Bir Şehre Güç Veren Masa Üstü Türbinle Tanışın

10 bin ev…

GE Global Research’ten mühendisler 10 bin ev için güç sağlayabilecek bir türbin yaptı. Bu türbini çok konuşulmaya değer kılan şey, dünyanın enerji problemini çözebilecek potansiyele sahip olması.

Tipik olarak türbinler tonlarca ağırlıktadır ve çalışmaları için buhar gerekir. Bu yeni türbin ise, bir masanın boyutundan büyük değil, ağırlığı 68 kg ve karbon dioksitle çalışıyor.

Türbinin mevcut tasarımı 10 bin kilovat kadar enerjinin üretilmesini sağlayacak; Ancak araştırmacılar, bir şehre güç verebilecek,  500 megavat kadar üretebilen teknolojiyi yükseltmeye çalışıyorlar.

Peki, nasıl çalışıyor?

Çalışması için karbondioksitin yüksek sıcaklık ve aşırı basınca maruz kalması gerekiyor. Bu koşullar göz önüne alındığında, karbon dioksit gazın ve sıvının ortasında bir yerde fiziksel bir hale gelir.

Daha sonra türbin enerjiyi kullanır, ısının yarısını elektrik enerjisi haline getiriyor. Tasarım ayrıca kolay kullanım sağlıyor. Türbin güçlendirilebiliyor,  kolayca kapatılabiliyor, güneş santrali ve rüzgâr enerjisi gibi diğer yenilenebilir enerji kaynakları için uzun süredir devam eden bir sorun olan şebeke depolaması için daha verimli hale getirilebiliyor.

Sonuç olarak, ortaya daha etkili ve sürdürülebilir bir şekilde enerji üretebilen bir türbin çıkıyor. Ayrıca, bir buhar sisteminin çalışması 30 dakika sürebiliyorken bir karbondioksit türbini yalnızca bir veya iki dakika içinde çalışabiliyor.

bigthink.com

tr_TRTurkish