Kristi Stassinopoulou ve Stathis Kalyviotis’in Deneysel Müzik Yolculuğu

Mükemmel albümleri “Greekadelia”, şahane ruhuyla dinleyeni yakalayıverir. Kristi ve Stathis, her ikisi de Yunan ve sanatsal ilhamlarını da anavatanlarından alıyorlar. Psychedelia üzerine kelime oyunları, türler arasında gezinti, dinleyicilerin beklentilerini göre şekillenme ve yeni bir ifade dünyasının içindeki derinlere dalarak müzik yaratmak ise tamamen onların yeteneğiyle ilgili.

İkilinin eski demotika şarkılarını çalmada baş döndürücü bir yaklaşımları var. Kristi’nin vokali, geleneksel Yunan lavtası, bir Hint orgu ve çeşitli kasnaklı davullar, tümü canlı bir döngü tarafından desteklenir ve folk müzik sahnesinden bazı muhafazakârlar için bu saygısızlık olarak görülür. Küçümsenen Kristi ve Stathis, korumacılardan kurtulmaya ve yeni şeyler keşfetmeye istekli olarak ve daha önemlisi kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürdüler.

Greekadelia albümünün açılış şarkısı ‘Matia San Kai Ta Dika Sou’, bir deniz kabuğunun içinden gelen dalga sesinin sample’ı ile başlar ve kaptan gemisinin bir adaya vardığını duyurur. Sonra Yunan lavtası, org ve perküsyon birlikte yakalayan bir ritim yaratarak Kristi’ nin sesiyle bütünleşir.

Kristi ve Stathis, yeni şarkılar yazmaya, sesler üzerinde deney yapmaya ve Yunanistan’da ve yurt dışında konserler vererek müzikal yolculuklarına devam ediyor.

Me Gelasan Ta Poulia / Greekadelia

Neratzoula Fountomeni / Greekadelia

tr_TRTurkish