KRANK Art Gallery Larissa Araz’ın Şark & Garp sergisine ev sahipliği yapıyor

KRANK Art Gallery, sanatçı Larissa Araz’ın, Türkiye’nin Doğu’sunda ve Batı’sında gelişen süreçlerin karşılaştırmasını yaptığı, 10 yıllık bir süreye tanıklık eden, bir fotoğraf serisi olan Şark&Garp sergisine ev sahipliği yapacak. Şark & Garp, 8 Haziran -22 Ağustos 2021 tarihleri arasında sergilenecek.

Şark&Garp, Türkiye’nin doğu ve batı bölgelerindeki aynı süreçleri karşılaştıran, 10 yıllık bir süreye tanıklık eden fotoğraf serisidir. Milliyetçi söylemi ve onun insan vücudu, doğa ve coğrafya üzerindeki etkilerini belgelemektedir. Serginin ülkenin Batı coğrafyasında çekilmiş fotoğrafları, nüfusun “uysal” bedenlerinin, Cumhuriyetin 10.yılı için bestelenen Marşı’nda idealize edildiği gibi halihazırda tamamlanmş olan “taşlaşma”sını gösterir bize: “İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz”

Diğer yanda ülkenin Doğu coğrafyasında çekilmiş fotoğraflar ise uysal olmayan bedenlerin taşlaşma sürecinin, muhtemelen sona ermesi imkansız olsa da, hala devam ettiğini ortaya koyar. Siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bu seride, Türkye’nin Batı’sındaki insansız ve homojenleştirilmiş görüntüler ile Doğu’nun abartılı imajları bir çelişki oluştururlar. Bu görüntülerin bir arada, yan yana hatta üstüste yerleştirilmeleri işlemekte olan aynı sürecin önceki ve sonraki günlerini belgelemekte oldukları izlenimini verirler.

Sanatçı Hakkında

Larissa Araz (d. 1990) 2010 yılında New York Üniversitesi’nde Steinhardt Medya, İletişim ve Kültür Bölümü’nde başladığı lisans eğitimini 2014 yılında Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar, Bölümü’nde tamamladı. Araz, toplumsal hafızaya dahil edilen veya edilmeyen tarih, kimlik, anı veya aidiyete dair konuları kişisel bir yaklaşımla inceliyor. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye ve atölyeye katılan sanatçı, 2019-2020 yılları arasında Saha Studio’nun misafir sanatçı programına katılmıştır. 2020-2021 arasında ise Arter Araştırma Programında yer almaktadır. Aynı zamanda, 2018’de kurulan Poşe sanatçı inisiyatifinin yürütücüsüdür.

tr_TRTurkish