Kraftwerk’in Temel Taşı Florian Schneider 73 yaşında Hayatını Kaybetti

Kraftwerk’in kurucu üyesi Florian Schneider’in 73 yaşında kanser nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

Düsseldorf Konservatuarında klasik müzik öğrencileri olarak buluştuktan sonra Schneider ve Ralf Hütter, 1970’ten başlayarak Organisation adlı bir projede iş birliği yaptılar. Schneider’in ana enstrümanı, çeşitli efekt pedallarıyla filtrelediği flüttü. Ayrıca keman, gitar ve synthesizer çaldı.

İkili kısa süre sonra Kraftwerk’i kurdu, 1970’te çıkış albümü Kraftwerk ve 1972 yılında da Kraftwerk 2 yayınladı. Bir dizi kadro değişikliğinin ardından Ralf und Florian (1973), Autobahn (1974), Radio-Activity (1975) ve Trans-Europe Express (1977) gibi beğeni toplayan ve son derece etkili kayıtları yayınlamaya devam ettiler.

Grup geliştikçe Schneider, yeni sesler ve kayıt süreci üzerine yeni yaklaşımlar geliştirmeye odaklanarak teknolojiyle giderek daha fazla ilgilenmeye başladı. Hütter ile birlikte bir elektronik bateri seti ve Kraftwerk’in Robovox olarak bilinen synth-vokal işlemcisi için patent başvurusunda bulunarak birçok yeniliğe imza attı.

Yenilikçi teknikleri David Bowie’nin deneysel “Berlin dönemi” üzerinde de derin izler bıraktı. David Bowie, 1977 tarihli “Heroes” albümündeki “V-2 Schneider” şarkısını Schneider’e ithaf etmiştir.

Schneider, 2008’de Kraftwerk’ten ayrıldı ve hiçbir birleşme gösterisine katılmamayı tercih etti.

tr_TRTurkish