Konut Sorunu, Nüfus ve Fakirlik: Bomba Sığınaklarında Komünal Yaşam

Diğer büyük şehirler gibi Pekin de güçlü göç dalgasıyla karşı karşıya ve sakinlerine yer açmakta zorlanıyor. 100 binden fazla insan, yeraltındaki eski nükleer bomba sığınaklarında yaşıyor.

Digua Shequ insanları yeraltı sığınaklarını yenilemeyi hedefleyen bir girişim başlattı. Pekin’de soğuk savaş döneminde inşa edilen 10 binin üstünde yeraltı sığınağı var. Savaştan sonra, birçok konut geliştirici bu yeraltı sığınaklarını ikametgâha dönüştürdü ve daha çok düşük gelirli göçmen işçiler, öğrenciler ve başka bir yerde konut edinme imkânı olmayan buralarda yaşamaya başladı. Hatta “Fare Kabilesi” gibi isimlerle anılmaya başlandılar. Yetkililerin sığınakları tahliye kararını açıklamasının ardından sığınakların dönüştürülmesine yönelik çalışmalar başlatıldı.

Digua-Community-2-800x534

Zhou Zihhu tasarım tarafından desteklenen, vatandaşlar, tasarımcılar, sanatçılar, kamu ve özel kuruluşlar arasındaki bir işbirliği programı olan The Digua Community, sığınakların daha iyi yerlere dönüşmesini amaçlıyor. Sığınakların ilk dönüşümü Pekin’in ‘Anyuanbelli Mahallesi’nde gerçekleşti. Konutların yeniden düzenlenmesinden sonra karanlık sığınaklar mahallenin tüm insanlarının iletişim kurabileceği renkli toplum merkezlerine dönüştürüldü. Toplum merkezi spor, eğitim ve kütüphane gibi geniş bir yelpazede komünal aktivite imkânı sunuyor aynı zamanda yerel yarımcılar için ticari aktiviteler de.

Digua-Community-3-800x534

Digua ve ekibi yalnızca sakinlerin yaşam koşullarını iyileştirmek değil, aynı zamanda insanları arasında bağları güçlendirmek ve komşular arasında topluluk duygusunu yeniden inşa etmek istiyor. Bunun için atölyeler düzenliyor ve bu atölyelerde hem mahalle sakinlerinin taleplerini öğreniyor hem de onların tasarım ve yenileme sürecine katılımlarını sağlıyor. Bu atölyeler daha sonra sakinlerin belli konularda uzmanlaşması, ticari hizmetleri paylaşma ve birlikte iş yapmak gibi kalıcı bir platform haline de geldi.

Digua-Community-4-800x533

Toplum merkezi projesi, yetkililer tarafından destek gördü ve bunun yetkililerin tahliye talebinin önüne geçmesi umut ediliyor. Diğer yandan sığınaklar koşullarını iyileştirmek için diğer ev sahiplerini etkileyebileceği de öngörülüyor. Burada yapılan çalıştaylar sadece yeraltı sakinleri arasındaki sosyal etkileşimi geliştirmedi, aynı zamanda yeraltında yaşayan birçok düşük ücretle çalışan insan için sosyal sermayeyi güçlendirdi. Digua’nın pilot toplum merkezinin başarısı şimdiden şehirdeki diğer mahallelerin dikkatini çekmiş durumda. Bu yıl, 5 ila 10 arası yeraltı sığınağının daha renkli komünal alana dönüştürülmesi planlanıyor.

tr_TRTurkish