Koalaların nesli işlevsel olarak tükenmiş olmasa da yardımımıza ihtiyaçları var

Son zamanlarda çıkan orman yangınlarının, bazı canlı türlerini tehdit altına aldığına dair haberler gündeme gelmişti.

Koala, en ikonik Avustralya hayvanlarından biridir. Neredeyse bütün zamanlarını ağaçlarda geçiren bu hayvanlar, toksik yapraklardan oluşan bir diyet ve uzun süre şekerlemeyle geçen sağlıklı bir rutin sayesinde hayatta kalırlar. Avustralya, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca görülmemiş orman yangınlarından acı çektiği için, koalaların durumu ön sayfa haberi oldu.

Orman yangınları, yüz binlerce hektarı tahrip ederek Avustralya’ya çok zarar verdi. Port Macquarie’de yaşayan 1000 koalanın ölmüş olabileceği tahmin ediliyor. Bu durum, iklim değişikliği, hastalık ve ormansızlaşmanın etkilerine karşı hayatta kalmak için mücadele eden bir tür için bir trajedi sayılabilir.

Son dönemlerde yayınlanan bazı başlıklar, orman yangınlarının koalaların yaşam alanlarının% 80’ini yok ettiğini ve bu da türlerin “işlevsel olarak tükenmiş” olduğunu gösteriyor.

Avustralya Müzesi’ndeki koala genetikçisi Rebecca Johnson, “Koalaların işlevsel olarak neslinin tükenmiş olduğuna inanmıyorum” diyor.

Evet, koalalar tehdit altında. Evet, iklim değişikliğinin sevimli ikon üzerinde büyük bir etkisi var. Evet, Avustralyalılar onların hayatta kalmaları için çok daha fazla şey yapmalılar.

cnet.com

tr_TRTurkish