Kırmızı Kedi Çocuk Kitaplarında Eylül Ayı Kitapları

Şarjlı İyilik Asası – Dicle Keskinoğlu

Bu kitapta çok değişik bir aileyle tanışacaksınız. Örneğin evin babası her sabah gazeteden iyilik yapanların başına gelen kötü olayları okuyor çocuklarına. Eşi, her haberden sonra insanların hâlâ nasıl iyilik yapmaya devam edebildiklerini anlamadığını söylüyor. Çocuklarına da başkalarına yardım etmemeleri gerektiğini öğretiyorlar, çünkü ederlerse mutlaka başlarına kötü bir şey geleceğini düşünüyorlar. Anlayacağınız bu ailedekiler hiç iyilik yapmıyorlar!

Ablasıyla abisinin ne düşündüğünü tam olarak kestiremese de evin en küçüğü Peri, henüz kendi yolunu çizmemiş. Annesiyle babasının istediği gibi biri olmaya çalışıyor ama pek emin değil. İyilik onların söylediği kadar kötü bir şey mi acaba? Bir gün köpeği Pireli’nin bulduğu şey de işleri iyice karıştırıyor. Bir iyilik asası bu, hem de şarjlı!

Huysuz/Müthiş Berbat Günler – Annette Pehnt

Huysuz; gerçekten çok huysuz, geçimsiz, hiçbir şeyden memnun olmayan, arkadaşlık etmeyi sevmeyen bir ayıcık ama aslında çok tatlı. Güneşi sevmiyor, çünkü terleyebilir. Yağmurdan hoşlanmıyor, çünkü ıslanabilir. Evinde misafir istemiyor, misafirliğe de gitmiyor. Hiçbir şey ya da hiç kimse Huysuz’u mutlu etmiyor. İyi ki etrafında Tingeli gibi birçok arkadaşı var! Onlar Huysuz’u olduğu gibi kabul ediyorlar ve mevsim değişimlerinin anlatıldığı ikinci kitapta da ilk kitapta olduğu gibi onu çok seviyorlar!

Hayal Gezegeni’ne Ejderha Engeli – Sertan Çağlar

Hayal Gezegeni, bir sürü masal kahramanının, çeşitli hayvanların mutlu mesut yaşadığı bir yer. Ama bir gün bu güzel gezegene biri geliyor. Bir EJDERHA! Ve bu ejderha, Hayal Gezegeni’ndeki kuralların hiçbirine uymuyor. Kendine şato yapmak için yasak olmasına rağmen ağaçları kesiyor, herkesi rahatsız ediyor, huzursuzluk çıkarıyor ve orada yaşayanların hiçbirini dinlemiyor. En sonunda Hayal Gezegeni ahalisi birlik olup ejderhayı kovuyorlar!

Sertan Çağlar, bu kitabında birlik olmanın önemini, kalbinizi ejderha ateşi gibi ısıtacak bir öyküyle anlatıyor.

DİŞ DOKTORU/Meslekleri Öğreniyorum-2 – Koray Avcı Çakman

Ceren ve ikiz kardeşi Eren çok iyi anlaşıyor, her gün oyun oynuyorlar. Ceren’in oyuncak bebeği Mine’yi hayallerinde maceradan maceraya koşturuyorlar. Ama o gün Mine’nin canı hiç oynamak istemiyor. Çünkü dişi çok ağrıyor! Peki şimdi ne olacak?

Dişin ağrıdığında kime gitmelisin biliyor musun? Diş doktoruna!

Değerler Eğitimi Serisi ile birçok okulun okuma listesine giren ve çocuklara sıcacık öyküleriyle “temizlik”, “hayvan sevgisi”, ”başkalarının haklarına saygılı olma” gibi kavramları öğreten Koray Avcı Çakman bu kez de meslekleri açıklıyor.

 

tr_TRTurkish