Keşmir Vadisi’nin doğal güzelliği

Hindistan, Tac Mahal, Hawa Mahal, kaleler, saraylar ve tapınaklardan çok daha fazlası. Özellikle de doğası takdire şayan.

Jammu ve Keşmir eyaletinde bulunan Keşmir Vadisi, güneybatıdaki Pir Panjal bölgesi ve kuzeydoğudaki Himalayalar bölgesiyle çevrili. Yaklaşık 137 kilometre uzunluğunda ve 32 kilometre genişliğindeki bölgenin her santimi gür ormanlar, bitkiler, çiçekler, göller ve nehirlerle kaplıdır.

Antik çağlardan itibaren Keşmir bölgesi çok önemli bir dinsel merkez olmuştur.1947’de Hindistan’ın bölünmesine kadar birçok yönetici sahneye çıktı. İngilizler Hindistan’ın bölerek bağımsız koloniler oluşturdu: Hindistan ve Pakistan. O zamandan beri, bölge Hindistan, Pakistan ve Çin arasında bir toprak anlaşmazlığı konusu oldu. Ancak, Keşmir vadisi Hindistan tarafından yönetilmektedir.

Vadi, yıl boyunca ziyaret edilebilir, ancak bahar, doğanın sanatına şahit olmak için en iyi zaman. Badem ağaçlarının çiçek açması ve çok renkli lale tarlaları baharın tüm güzelliklerini gözler önüne serer.

Yazın havalar ılıktır, bu nedenle dağlarda tırmanma, dağ yürüyüşü, göllerde ve nehirlerde yüzme ya da rafting yapmak mümkündür. Dağ geçitlerinde, Alpin ormanında, göl boyunca renkli çayırlarda yürüyüş yapmak zorlu, ama keyiflidir.

Ziyaretçiler, Keşmir vadisindeki Tarsar ve Marsar isimli ikiz gölleri görmeden mekânı terk etmemeli. 12.bin metreden daha yüksek olan irtifalardaki göllere çıkmak çok fazla dayanıklılık gerektirse de unutulmaz bir deneyim buna değecektir.

fotoğraf: kashmirtreks.in

fotoğraf: trekkashmir.com

fotoğraf: trekkashmir.com

fotoğraf: trekkashmir.com

fotoğraf: trekkashmir.com

fotoğraf: trekkashmir.com

kapak fotoğrafı: loloandjohnphotographers.com

unusualplaces.org

tr_TRTurkish