Evsiz Keşiş Yengeçlerine Sahibinden Bedava Konut

Japon gayrimenkul şirketi Suumo devrim niteliğinde yeni bir konut çözümü tanıttı: evsiz keşiş yengeçleri için yepyeni kabukları!

hermit

Suumo büyük emlak listeleri olan bir şirket ve bir değişim yaşarken bulabileceği en ilginç müşteri kitlesini hedefledi: Keşiş Yengeçleri.

Eğer bilmiyorsanız, keşiş yengeçleri büyüyüp kabuk dar geldiğinde daha büyük kabuk bularak bunun içine yerleşmeleri, yani sürekli taşınmalarıyla ünlüler.

Yengeçler genellikle sahile yakın kabuklarda yaşasalar da yeni ev bulma konusunda artan zorluklar yaşıyor. Çevrenin değişmesiyle Japonlar da kabul sıkıntısından mustarip.

herm

Yengeçler giderek daha fazla, sahildeki çöpler gibi doğal olmayan nesnelerde yaşıyor. Kelimenin tam anlamıyla herkes için uygun konut konusuna odaklanan Suumo, sorunu çözmek için Tokyo Deniz Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi’yle bir ekip kurmaya karar verdi. Onlar da patates nişastası gibi organik malzemeden yapılmış koza şeklindeki tasarımı oluşturdu. Yengeçler düşmanlardan korunmak zorunda, böylece onların narin vücutlarının kolaylıkla taşıyabileceği kadar hafif ve yumuşak bu tasarım ortaya çıktı. Yengeçlerin kendilerine uyan boyu seçebilmeleri için kabuklar değişik ebatlarda yapıldı.

Bu proje türünün ilk örneği ama Suumo ‘ev’ kavramı yeniden düşündüren projelere devam edeceğini söylüyor.

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish