Keşif: uçan sincap 12 milyon yıldır değişmedi

Bilim insanları, kısa süre önce İspanya’da uçan bir sincaba ait en eski fosili buldular.

Fosil 11.6 milyon yaşında ve araştırmacılar onu eski şeylerin en iyi bulunabileceği bir yerde keşfetti: bir depolama alanında.

Barselona’daki Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont’tan bir araştırmacı ve fosili bulan bilim insanları ekibinden olan Isaac Casanovas-Vilar, “Kuyruk ve uyluk kemikleri büyüklüğü nedeniyle, başlangıçta kalıntıların bir primat olduğunu düşündük” diyor.

Uçan sincaplar bildiğimiz sincaplardan evrildi. Gruplar, on milyonlarca yıl önce birbirlerinden ayrıldı ve tam olarak kaç milyonlarca yıldan bahsedildiği bilim adamlarının cevabını aradığı sorulardan biri.

reconstructed skeleton of flying squirrel

Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont

Bu yeni fosil sayesinde cevaba çok daha yakınlar. Casanovas-Vilar’ın ekibi, fosili analiz etti ve iki türün muhtemelen 31 ila 25 milyon yıl önce ayrıldığını keşfetti.

Ayrıca, bu eski uçan sincabın, bilinen uçan sincaplara gerçekten benzediğini belirtiyorlar. Bilim insanları, kemiklerin benzerlik gösterdiği ve bugün tropikal Asya’daki ormanlarda görülen bazı uçan sincap türlerinin, temelde yaşayan fosiller olduğunu söylediler.

Fotoğraf: Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont

treehugger.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish