Kediler ve Güzel Sanatlar

İnternete teşekkürler, bazen kediler popüler kültürün her yönünü üzerine almış gibi görünüyor. Komik videolar ve sevimli fotoğraflar onların egemenliği altında ve şimdi görülüyor ki, güzel sanatlarda bu muhteşem hayvan krallığına direnememiş.

Massachusetts Worcester Sanat Müzesi, Antik Mısır’dan bu günün modern dünyasına kadar sanatta kedilere ithaf edilen bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kedi memleri modern bir fenomen gibi görünebilir ama etkileyici hayvanlar binlerce yıldır sanatçıların ilgisini çekmektedir. Antik Mısır ve Çin sanatının geçmişinde kedilerin yer alışlarının yanı sıra, resimler, baskılar ve pek tabii videolar sergide yer almaktadır. Son zamanlarda kediler her yerde ortaya çıkıyor, açık arttırmada 826 bin dolarak satılan bir resimde, bir şehrin yeni üst geçit dekorasyonunda ve hatta bir şehrin ikonik tanıtım panolarında…

Yaklaşan sergi, Meow: A Car-Inspired Exhibition başlığıyla duyuruldu ve sergiler ile etkinliklerin bir serisi sanat tarihinden modern zamanlara kadar kedilerin artistik ilhamının rolünü keşfediyor. Seri, The Captivating Cat: Felines and the Artist’s Gaze adındaki bir çalışmayı da içeriyor. Bu başlık altında sadece Worcester Sanat Müzesi’nin koleksiyonunda kedilerden esinlenen 70’den fazla parça, bir Cat Walk turu, Hot Topic maskota adanmış bir sergi ve Emily the Stange’in got ikonu yer alıyor.

tr_TRTurkish