Kayakla Atlama Hakkında 10 Bilgi

Kayakla atlama yarışları dünyanın her yerinden sporseverler ve sporcular takip eder. Sporcular rampaya çıkar, birkaç saniyelik hazırlanma zamanı vardır. Sonra tepenin yamacında olabildiğince uzağa gitmek için atlayışlarını yaparlar. İzlemesi dünyanın en keyifli sporlarından biri olan kayakla atlama yapması oldukça meşakkatli bir spordur. Aşağıdaki yazıyı okuyarak kayakla atlama hakkında bazı temel bilgileri öğrenebilirsiniz:

Rekabet ve puanlar: Kayakla atlama sporcusuna puan verecek beş jüri üyesi var. Teknik ve mesafeye göre puan verirler.

FIS: Kayakla atlama yarışmasını onaylayan Uluslararası Kayak Federasyonu’nun kısaltmasıdır.

Sporcular: Kayakla atlama sporculara bir ad vermek istiyorsanız, onlara kayak atlamacıları demeniz yeterli. Bu spor aslında daha başından beri popülerdir. 1924’te Kış Olimpiyat Oyunları’na dahil edilmiş olmasına şaşmaya gerek yok.

Kayak: Sporcuların yarışmada kullandığı kayak, alp disiplini ya da kır kayağı kayaklarından çok farklıdır. Kayakçının çok uzun mesafelerde zıplayabilmesi ve havada süzülebilmesi için daha uzun ve daha geniş tasarımda yapılmıştır.

Kış ve yaz: Kayakla atlamanın sadece kış mevsiminde yapılabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu aktiviteyi yaz mevsiminde plastikten yapılmış yapay yüzey üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Yaz kayakla atlama atlama yarışları kış kadar olmasa da rekabetçi ve izlemesi keyifli.

İskandinav disiplini: Kayakla atlama, Alp disiplininde değil, İskandinav disiplinlerinde yer almaktadır. İskandinav disiplinleri arasında kayakla atlama ve kros kayağı bulunur.

Üst düzeyde kayakla atlama sporu: Yetenekli bir kayakla atlamacı olduğunuzu düşünüyorsanız, bu sporun üst seviyesinde yer almanız gerekir. Bu da FIS Kayakla Atlama Dünya Kupası ve Dört Tepe Turnuvası demek.

Üç tip tepe: FIS Kayakla Atlama Dünya Kupası’nda üç tür tepe vardır. Bunlar; Normal Tepe, Yüksek Tepe ve Kayakla Uçma Tepesi’dir.

Kadın sporcular ve kayakla atlama: 2011-2012 Dünya Kupası Sezonundan beri kadınlar dünya kupasına katılıyor.

Puanlama faktörleri: Puanlama mesafe, rüzgar durumu ve tekniğe göre belirlenir.

fotoğraf:  © Jumpandreach (Fotoğraftaki sporcu: Stefan Kraft)

tr_TRTurkish