Katalonya’da 5 Harika Ortaçağ Köyü

Akdeniz ve Pireneler arasında yer alan Katalonya’nın manzarası zengin ve çeşitlidir. Herhangi bir mevsimde size en harika deniz manzarasını, şiirsel doğa görüntülerini ve inanılmaz tarihi mekânlarda bulunmanın hazzını sunar. Her biri aynı zamanda doğa harikası olan Barcelona’nın dışındaki Ortaçağ’dan kalan köyler ise bambaşka bir deneyimin kapılarını açar.

Besalú

Besalú | © Mikipons / WikiCommons

Katalonya’nın şüphesiz en iyi korunmuş antik şehirlerden biri olan Besalú, Ortaçağ’da önemli kavşaklardan biriydi. Köyün en olağanüstü yanlarından biri Fluvià nehrini geçmek için kullanılan 12. Yüzyıla ait Romanesk köprüdür. Kasabanın dar tuğla yolları romantik bir his oluşturur ve sizi sünger gibi içine çeken atmosferini şirin teraslar tamamlar.

Rupit

Rupit | © Antonio Quesada M / PublicDomainPictures

Bu keyifli ortaçağ kasabası nehir kıyılarında yer almaktadır. Güzel şelaleleri ve huzur veren kırsalı inanılmaz görüntüler sunarken bunun yanında Eski Şehir olarak adlandırılan bölgedeki Ortaçağ’dan kalan taş binaları da dikkat çekicidir. Bu eşsiz Katalan hazinesinde yolunuz antik sokaklara çıkar ve birçok küçük bağımsız dükkân ve lokantayla karşılaşırsınız.

Peratallada

Peratallada | © Jose Manuel Mota / Flickr

Bu ağzı açık bırakan şehrin adının “kesme kaya” anlamına gelen Katalanca kelimelerden üretildiği söyleniyor ve antik evlerin çoğunun hendeklerden çıkarılan taşlardan yapılması da bunu destekler nitelikte. Sanatçıların açtığı mağazalar, birkaç harika lokanta ve bu antik evler kasabayı eski ve yeninin mükemmel bir bileşimi haline getiriyor.

Santa Pau

Santa Pau | © Carquinyol / Flickr

Bu şirin Katalan kasabası Katalonya’nın Garotxa volkanik bölgesinin ortasında huzur dolu bir yerleşim bölgesidir. Kasaba çarpıcı bir Ortaçağ mimarisine ve resim mükemmelliğinde evlere sahiptir. Birçok insan buraya özellikle Santa Pau’nun popüler lokantalarında yemek yemeye gelir ve kasana üstün gastronomik yapısıyla ünlüdür.

Castellfollit de la Roca

Castellfolit de la Roca | © Severin.stalder / WikiCommons

Katalonya’nın en kendine özgü yerleşimlerinden biri olan Castellfolit de la Roca, Garrotxa doğa parkında bulunan volkanın patlamasından akan lavların oluşturduğu bir bazalt kayalığın tepesinde yer alır. Küçük kasaba elli metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde sadece bir kilometre uzunluğundadır ama içinde sadece oraya yaşayabileceğiniz bir deneyimi size garanti edecek kadar da ilginçtir.

tr_TRTurkish