Karanlık, Güçlü ve Akılda Kalıcı Preoccupations “New Material”

Kanadalı post-punk dörtlüsü yeni uzunçalarıyla gittikçe olgunlaşan sesni daha da güçlü duyuruyor.

2015 yılında isimlerini değiştirerek Viet Cong iken Preoccupations olarak devam etmeye karar veren grup, müziklerinde keskin bir değişim yaşanmasa da giderek olgunlaşan anlatım şekliyle odağa biraz daha yerleşiyor. Art-pop ve elektronik altyapıların rolüyle yeşeren lo-fi ekseninde karanlık ambiyansın yerinde kullanıldığı bir karışım topluluğun müzikal karakteri.

Calgary, Kanadalı iki müzisyen Matt Flegel ve Scott Munro’nun biraraya gelip yeni şarkılar için fikirler üretmeye başlamasıyla fitili ateşlenen serüven, Viet Cong olarak yayımlanan iki başarılı albüm sonrası  Preoccupations ismiyle de ikinci fakat genel tablodaki 4. albüm “New Material” ile günümüze uzanıyor.

Topluluğun, kısa denebilecek geçmişine rağmen new wave ve post-punk kulvarının hatırı sayılır örneklerinde imzası bulunuyor

Yeni albüm “New Material”da yapımcı Justin Meldal-Johnsen ile çalışan topluluğun üretim aşamasından akılda kalıcı şarkılara uzanan süreçte gözle görülür bir başarı yakaladığı fark ediliyor. Bu yolda içsel dünyalarını müziğe aktarmaktaki becerileri birçok övgü cümlesini hak edecektir kuşkusuz. Nitekim, Joy Division’dan miras karanlık ve şiirsel tarafın üzerine yeni ve büsbütün kendilerinden işlemelerle bambaşka yollara sapmayı ihmal etmeyen etkileyici şarkılar bunlar.

Öyle görülüyor ki gelecek günler Preoccupations için güzel şeyler gösterecek ve “New Material” önümüzdeki dönemde özellikle kendi türü içinde mühim bir konuma oturacak.

tr_TRTurkish