Kapalı Kapıların Ardındaki İran

İranlı fotoğrafçı Hossein Fatemi, yerel ve yabancı medyanın bize sunduğu İran profilinden oldukça farklı bir İran’ı gözler önüne seriyor.

Fatemi’nin hazırladığı An Iranian Journey (Bir İranlının Seyahati) isimli fotoğraf serisi, ülkedeki “farklı” bireylerin varlığına dikkat çekerken, pek çok insanın kafasındaki “İran” düşüncesini yıkmayı hedefliyor.

İran hükümeti ülkeyi imanlı ve dindar bir profilde göstermeyi hedeflese de Fatemi, İran’da kapalı kapılar ardında durumun tam da böyle olmadığını belirtiyor. Yaptığı açıklamada durumu, “Bu bir insan içgüdüsü; toplumun izin verdiği şeylerin de ötesine geçmeye çalışan bir içgüdü” diyerek betimliyor.

Bir kadın satın almayı düşündüğü iç çamaşırını denerken diğer kadınlar, iç çamaşırları üzerine bir muhabbet içerisinde

Hossein Fatemi 1

Fatemi’nin bu fotoğrafları çekmesi oldukça zorlu süreçlerden sonra gerçekleşmiş. Bazı tesislere girebilmek için aylarca beklemek zorunda kalan fotoğrafçı, fotoğrafını çekmek istediği insanların korkularıyla da karşılaşmış. Bazı bireyler tanınma korkusu nedeniyle fotoğrafta yüzünün olmasını istememiş, bazıları da işini kaybetme korkusuyla fotoğraf projesini iptal etmiş. Bu kadar zorluk içinde Fatemi’nin sıkı çalışma sonucunda ortaya çıkardığı proje oldukça muazzam ve kafalardaki İran’ı tam anlamıyla sarsacak cinsten.

Erkeklerin girmesinin ya da çalışmasının yasak olduğu bir dükkan

Hossein Fatemi 2

İki kadın, evde gizli bir şekilde düzenlenen partide içki içip, dans ediyor

Hossein Fatemi 4

Yerel müzik grubu, gizli bir şekilde prova yaparken

Hossein Fatemi 10

Bir rock müzik grubu, gizli şekilde düzenlenen konserde. Rock müzik İran’da yasak kılınmış müzik türlerinden yalnızca bir tanesi

Hossein Fatemi 3

Başı açık iki kadın balkonda dinlenirken bir taraftan da sigara içiyor

Hossein Fatemi 11

Yerel sanatçı Eylya, odasında içki ve sigara içiyor

Hossein Fatemi 6

İki insan mezarlıkta Kuran okuyor

Hossein Fatemi 13

Normalde yalnızca erkeklerin girmesinin serbest olduğu bir bilardo salonunda iki kadın bilardo oynarkenHossein Fatemi 9

Parkta müzik yapan insanlar

Hossein Fatemi 8

İran’da köpeklere temiz olmayan hayvanlar olarak bakılıyor ve evcil hayvan olarak alınmaları sıklıkla karşılaşılan bir durum değil

Hossein Fatemi 7

Bu haberin hazırlanmasında My Modern Met ve GaiaDergi‘den faydalanılmıştır.
tr_TRTurkish