Kahve Dükkânları Yaratıcılığı Artırıyor Mu?

Kahve dükkânları uzun zamandır hemen her yerde yaratıcı insanların ikinci evi gibi kabul ediliyor. Bugünlerde bir kahve dükkânını kahve dükkânı yapan temel yönler hızla değişiyor. Kafeler gibi, onlar da milenyum jenerasyonu için tam olarak “üçüncü alanı” ifade ediyor. Üçüncü alan sosyal etkileşimin gerçekleştiği yer anlamına gelir – tabiri caizse evden uzakta bir ev.

Son verilere dayanarak söylemek gerekirse, insanlar aslında bir kahve dükkânının yoğun kalabalığı içinde ve gürültüsü altında daha iyi çalışıyor. Yakın zamana kadar bir kahve dükkânının yaratıcılık için destekleyici bir ortam sağladığına dair ikna edici bir kanıt yoktu. Üçüncü alanlar hızlı tempodaki dünyada sosyal yaşamı sürdürmek için son derece önemli. Araştırmalar bir kahve dükkânında oluşan gürültünün yaratıcılığı teşvik etmek için mükemmel seviyede olduğunu söylüyor.

Teori, yüksek desibeldeki seslere karşı test edildi. Ambiyans sesi (70 desibel civarında ya da daha az) beyinde yaratıcı alanları uyarıyor ve sonrasında yaratıcılığı yüksek seviyelere çıkarıyor. 85 desibel ve üstü, çok gürültülü demek ve rahatsız edici bir ortam yaratıyor. Yeni bir internet sitesi bu faydalı gürültüyü taklit ederek yaratıcılığınızı artırmak için evinize getiriyor. İnternet sitesi çalışırken dinlenecek müziği sağlamakla kalmayıp, kafe ortamının destekleyici gürültüsünü de büyük ölçüde evinize, çalışma alanınıza taşıyabiliyor.

Kafeler, ayrıca sıcak ve davetkâr ortamlardır, yetiştirilmesi gereken bir işe çalışmak için veya eski bir dostu yeniden görmek için idealdirler. Modern kahve dükkânları basit yeme–içme mekânı görüntüsü altında aslında sosyal bir lokasyondur. Kahve dükkânları sadece sosyalizasyon için değil bağımsız çalışmayı tercih edenler için de önemlidir. Bu üçüncü alanlar sosyalleşmenin depresyon gibi ruh sağlığı problemlerini hafiflettiğini savunanlar da var.

Esasen bir iyi duygu fabrikası olduğunu farz edebileceğimiz kahve dükkanları depresif semptomları tüketerek izolasyon hissini azaltır. Yani bir dahaki sefere biraz kötü hissettiğinizde, kafanızı yerel kahve dükkânınızda toparlayıp, yazar tıkanmasının nedenlerini aşabilir, sadece ihtiyacınız olan yaratıcılık ortamını değil bonus olarak biraz da kafein alabilirsiniz.

tr_TRTurkish