Kadınlar Kaykay Branşında İlk Olimpiyat Altını 13 Yaşındaki Japon Momiji Nishiya’nın

Japon Momiji Nishiya kadınlar kaykay branşında ilk olimpiyat altın madalyasının sahibi olup, yaz olimpiyat oyunları tarihinin en genç ikinci şampiyonu olurken, onun gibi 13 yaşındaki Brezilyalı Rayssa Leal gümüş madalyayı kazandı.

Kaykay olimpik branş olarak ilk defa Covid 19 nedeniyle ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda yer aldı ve Tokyo doğumlu Yuto Horigome’nin erkekler sokak kaykayında altın madalyayı kazanmasından sadece bir gün sonra 26 Temmuz’da, yine ev sahibi ülkeden 13 yaşındaki Momiji Nishiya’nın kadınlar yarışmasında altın madalya kazanmasıyla birlikte başka bir tarihi galibiyete daha tanıklık edildi.

Dahası Nishiya’nın galibiyeti onu aynı zamanda yaz olimpiyatları tarihindeki en genç ikinci şampiyon yapıyor. Nishiya, 1936’da kadınlar tramplen atlayışında altın madalya kazandığında ondan 62 gün daha genç olan Marjorie Gestring tarafından kıl payıyla geçiliyor.

Nishiya’nın en yakın rakibi, Japon kaykaycıdan sadece birkaç ay daha genç olan ve -gümüş yerine altın alsaydı- dünya tarihindeki en genç kadın altın madalya sahibi olacak olan Brezilyalı Rayssa Leal’dı.

Nishiya 15.26 puan alarak şampiyon olurken, Leal 14.64 puan aldı ve 16 yaşındaki Japon Funa Nakayama ise 14.49 puanla bronz madalya kazandı.

Olimpiyatlarda kaykay branşı, patencilerin merdivenlerden, tırabzanlardan ve çıkıntılardan aştığı gerçek hayattaki sokak sporunu olduğu gibi yansıtmaya çalışıyor.

Sporcular, ilk sekizli finale çıkmadan önce, 45 saniyelik iki eleme ve beş bireysel etap üzerinden beceri ve stil açısından değerlendiriliyor.

Dazeddigital.com

tr_TRTurkish