Kadın Yönetmenler 7 “Susanne Bier”

Danimarka’nın önde gelen kadın film yönetmenlerinden biri olan Susanne Bier’in sanatla eğlenceyi dengeleme becerisi, onu hem Avrupa’da hem de Hollywood’da popüler bir yönetmen yapan en önemli özelliklerinden biridir. Filmlerini aynı anda çekici ve önemli yapan da, 2011 yılında, “In a Better World” adlı filmiyle hem Altın Küre hem de Oscar kazandıran da bu yeteneğidir.

1960 doğumlu Susanne Bier, Kopenhag’da büyüdü. 1987’de Danimarka Film Okulu’ndan mezun olmadan önce Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi’nde sanat okudu ve Londra Mimarlık Derneği’nde mimarlık eğitimini tamamladı.

Mezuniyet filmi, Münih’teki bir film festivalinde birincilik ödülünü kazanan Bier, ilk uzun metraj filmi “Freud’s Leaving Home”u yönetme fırsatı yakaladı. Yönetmenin bunu takip eden filmi “Family Matters”ın konusu aile ilişkilerinin keşfedilmesidir.

Danimarka’da 1990’lı yılların en büyük film başarılarından biri haline gelen romantik komedi filmi “The One and Only” ile 1999’da büyük atılımını gerçekleştirmeden önce Bier, 1997’de psikolojik gerilim filmi “Credo” yu yönetti.

Bier, 2002 yılında, hayatları bir araba kazasında yok olan iki çiftin hikâyesini anlatan filmi “Open Hearts” ile mütevazı sayılabilecek bir uluslararası atılım gerçekleştirdi. Bu filmle, Toronto Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül aldı.

2006’dan itibaren “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar’a aday gösterilen “After Düğün”, ardından Halle Berry, David Duchovny ve Benicio del Toro’nun başrollerinde oynadığı “Ateş Kaybettiğimiz Şeyler” adlı filmi kazandı. başarısı.

2006’daki “After Wedding”le elde ettiği En İyi Yabancı Film Filmi dalında Oscar adaylığı ve bunu takiben Halle Berry, David Duchovny ve Benicio del Toro’nun başrollerini üstlendiği Things We Lost in the Fire” filmi.diğer önemli ve ticari başarısıydı.

Ancak, ona 201 sonrası uluslararası yıldız yönetmen olma başarısını getiren “In a Better World” oldu.

Film 2011 yılında hem Altın Küre hem de En İyi Yabancı Film Oscar ödülünü kazandı.

Sonrasında, “Love is All You Need”, “A Second Chance” ve “Serena” gibi filmleri yöneten Bier’in son filmi “Bird Box” şu sıralar ön prodüksiyon aşamasında.

tr_TRTurkish