Kadın Sinemacılar 4:  Agnès Jaoui

19 Ekim 1964 doğumlu Tunus asıllı Fransız yönetmen Agnès Jaoui kariyerine 1983 yılında oyunculukla başladı. Aynı zamanda senarist, yönetmen ve de şarkıcı olan Jaoui 1997 yılında On Connaît la Chanson / Hayat Bir Şarkıdır filmiyle hem oyuncu olarak hem senaryo dalında César ödülünü kazandı.

Senaryosunu yazdığı ve yönettiği,  2001’de Oscar’a yabancı film dalında aday gösterilen, Aynı yıl Cesar Ödülü’nü kazanan ve Montreal Festivali’nde Grand Prix des Ameriques ödülünü Innocence’la paylaşan 2000 yapımı filmi Goût Des Autres / Başkalarının Zevki de dâhil olmak üzere toplam 18 filmde rol aldı. Birçok filmde beraber oynadığı ve birlikte çalıştığı Jean Pierre Bacri ile evlidir.

Sanatçının hem yazıp hem yönettiği dört filme kısaca göz atarsak;

Bana Yağmurdan Bahsetme

Güney Fransa’da geçen, kadın erkek çatışmasını konu alan ve yergi ile güldürünün iç içe geçtiği film, kendinden başka bir şey düşünmeyen feminist bir roman yazarının hikâyesini beyaz perdeye aktarıyor. Politikaya girmeye karar veren Agathe, annesinin ölümünün ardından memleketine döner. Bir belgesel hazırlamakta olan evin Cezayir asıllı hizmetçisi Karim ve kız kardeşinin sevgilisi Michel’le bir röportaj yapmaya razı olur. Kahramanlarımız aracılığıyla film, ilişkiler, cinsel siyaset, aile, zina, feminizm, sinemacılık ve politikaya doğru bir yolculuğa çıkarıyor bizi.

Başkalarının Zevki

Fransız orta sınıflarından bir avuç insan bir araya gelir ve bir film boyunca karmaşık ilişkiler yaşarlar. Cannes ödüllü film, zekice konuşmaları, ince mizahı ve insan doğasına kaygılı yaklaşımıyla tam Fransız işi düzeyli bir yapım. Filmde rol alan diğer oyuncular ise; Alain Chabat, Gerard Lanvin ve Anne Alvaro.

Comme Un Image

Étienne Cassard ünlü ve başarılı bir yazar ve aynı zamanda da benmerkezci bir babadır. Kızı Lolita’yla ilişkilerinde her zaman ihmalkâr davranır ve ona yeterince ilgi göstermez. Dış görünüşü tipik genç ve güzel bir kadınlar gibi olmayan Lolita ise hem babasının takdirini kazanmak, hem de toplumda daha görünür olmak için kariyerinde sahne sanatları ile ilgili birçok alan değiştirmektedir. Sırada koro şarkıcısı olmak vardır.

Gökkuşağının Altında – Under The Rainbow

 24 yaşındaki güzel Laura artık yalnızlıktan sıkılmıştır ve kendisine uygun bir erkekle beraber olmak istemektedir. Ancak karşısına iki aday çıkar ve genç kadın bu ikisi arasında seçim yapmak için zorlanır.

 

Filmografisi

Aktris

Yönetmen

Senaryo

Diskografisi

Ödülleri

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish