Kadim Zamanlardan Yükselen Ses: Al Andaluz Project

Dinleyicisini insanlık tarihinin kadim kültürlerinin yaşantılarına götüren ve oralarda kurduğu bir düş âleminin içine çeken, söyleyecek fazlaca sözü olan bir grup Al Andaluz Project. Neredeyse başlı başlıca bir akademik çalışmanın notalara dökülmüş ve sahnelenmiş hali denilebilir. Arka planında ciddi bir araştırma ve projelendirme olduğu için bunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

2006 yılında kurulan bu grubun ilk performansı Landshuter Müzik Günleri kapsamında,  Bavyera radyosundaki bir dinletiydi. Alman merkezli grup, içinde birçok kültürden üyeler barındırıyor. Üyeleri gibi müziği de çok kültürlü olan grubun kuruluşundan bugüne varan hikâyesi ise şöyle;

Ortaçağ müzikleri konusunda yenilikçiliğe ve kaliteye önem vermesiyle tanınan Michael Popp, Estampie formasyonunun öncüsüydü. Popp, daha önce sözde otantik uygulamaları sert bir dille eleştiriyor ve dayanağı olmayan bir takım akademik çalışmaların ise Ortaçağ maskaralığı ya da tamamen ticari girişimler olduğunu düşünüyordu. Bir konser sonrasında izleyicilerden biri Popp’a “Zor beğenen sizi bile etkileyeceğini düşünüyorum” diyerek bir CD uzattı. CD’deki kayıt, özgür tarzlarıyla müzik dünyasında yer edinmiş, Valencialı grup L’ Ham de Foc’a aitti. Grup, Akdeniz, oryantal ve ortaçağ müziğini harmanlayarak uluslararası müzik dünyasında isim yapmıştı. Birkaç hafta sonra, Sefarad müziğine odaklandıkları bir diğer proje AmánAmán ‘la Estampie’nin anayurdu Münih’te bir konser verdiler. Kendisine bırakılan CD kayıtlarından etkilenen Michael Popp, bunu bir fırsata çevirip konserden sonra İspanyol müzisyenlere, birlikte bir proje yapma konusundaki niyetini açıkladı.

Çok geçmeden müzikal ve dünya görüşü hususlarında pek çok ortak yönleri olduğunu fark ettiler ve pek çok kez birbirlerini Valencia ve Münih’te ziyaret ederek, projenin ilk adımlarını attılar. Her anlamda çok verimli buluşmalar oldu bunlar ve her seferinde yeni fikirlerin temelleri atılmış oldu. Bu işbirliğinin sonucu, “Al Andaluz Project” oldu. İlk kayıtları, Kasım 2006’da Sevilla yakınlarındaki bir Ortaçağ manastırındaki performansları sırasında çekildi. Ortaçağ’a şekil veren üç hâkim inancın -İslam, Musevilik, Hristiyanlık- buluşması, “Al Andaluz Project’le de müziğin armonisinde yaşamaya devam ediyor.

Bu sayede oluşan müzikal literatürdeki zenginlik kesinlikle olağanüstü. Hala bazı yörelerde geleneksel müzik olarak yaşamaya devam eden müzik türleri söz konusu. Bugün müzikal anlamda birbirlerini bu projeyle besleyen üç hâkim kültürün tarihte de birbirleriyle barış içinde yaşadıklarında kültürlerine kattıkları etkileşim muazzam. Al Andaluz Poroject o barış günlerini müzikle hatırlatıyor.

tr_TRTurkish