José Saramago’dan “Görmek” Yayımlandı

Portekizli yazar José Saramago’nun hiciv ile alegoriyi derin bir kavrayış ve keskin bir görüyle harmanladığı ve dil cambazlığını ortaya koyduğu eserlerinden biri olan Görmek, Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Saramago, hamaset denen düşünce fukaralığının ve onun kovuklarında yuvalanan güç saplantısının ipliğini pazara çıkarıyor. Körlük’ün adı bilinmeyen ülkenin adı bilinmeyen kentindeyiz yine. Üstelik yaşanan trajedinin üzerinden çok da geçmemiş, uyandırdığı dehşetin hatırası taze, mağdurları da hâlâ sağken yeni bir felaket, daha doğrusu olağandışı bir hal geliyor kentin başına. Seçim yapılıyor, sandıklar kuruluyor. Ancak beklenmedik bir şey oluyor ve oyların büyük çoğunluğu boş çıkıyor. Hükümet bir komplo şüphesiyle derhal teyakkuza geçerek bu beklenmedik durumu siyasal düzenin çarkları içinde öğütmeye çalışıyor; sonuç alamayınca da çareyi sıkıyönetim ilan ederek kenti terk etmekte buluyor. Fakat beklentinin aksine, düzenin yokluğunda düzensizlik baş göstermeyince, onu çıkarmak da yine siyasal erke düşüyor.

“Boş oy kullanmak inkâr edilemez bir haktır, kimse sizden bu hakkı alamaz, fakat, nasıl ki çocukların ateşle oynamasını yasaklıyorsak, halkları da dinamit kullanmanın onların güvenliğine aykırı olduğu konusunda uyarıyoruz.” 

tr_TRTurkish