John Lennon ve The Beatles Hatıra NFT’leri Julian Lennon Tarafından Açık Artırmaya Çıkarılıyor

John Lennon’un en büyük oğlu Julian, kişisel koleksiyonundan Lennon ve The Beatles hatıralarının dijitalleştirilmiş parçalarını içeren bir dizi NFT satmaya hazırlanıyor.

Julian Lennon’ın müzik tutkunlarına “bir müzik tarihine sahip olma” şansı sunacağı çevrimiçi müzayede, 7 Şubat’ta Julien’s Auctions’da gerçekleşecek.

Julian koleksiyonundaki fiziksel parçaları koruyacak olsa da teklif sahipleri müzayedede hatıraların NFT versiyonlarını satın alma şansına sahip olacaklar. Görsel-işitsel koleksiyon olarak sunulacak her ürün, Lennon’un oğlunun anlatımını ve söz konusu öğenin görüntülerini içerecek.

NFT koleksiyonu, Paul McCartney’nin John ve Cynthia Lennon’un boşandığı dönemde Julian’ı rahatlatmak için yazdığı ‘Hey Jude’ şarkısının el yazısıyla yazılmış notlarını içeriyor. Bu NFT için teklif 30.000 dolardan (22.258 £) başlıyor.

Diğer öğeler arasında John Lennon tarafından The Beatles filmi “Magical Mystery Tour”da giyilen Afgan ceketi, merhum sanatçının oğluna hediye ettiği bir Gibson Les Paul gitarı ve Lennon’un “Help!” filminde giydiği siyah pelerin yer alıyor.

NFT koleksiyonunun satışından elde edilecek gelirin bir kısmı Julian Lennon’un White Feather Vakfı’na fayda sağlayacak.

Yaklaşık 30 yıldır bu kişisel eşyaları topluyorum ve bir kasada kilitli kalmalarından biraz sıkılmaya başlamıştım, burada onları saklamak zorunda kaldım çünkü zarar görmelerini istemedim,” diyen Lennon, Variety’ye girişimden bahsetti.

Öğelerle Avrupa’da birkaç sergi açtık ve niyetim koleksiyonu alıp gezmekti ve yine de zaman içinde bir noktada yapmayı umuyorum, ama açıkçası son birkaç yıl yardımsever olmadı.”

Aslında tüm bu şeyleri kilit altında tutma konusunda kendimi çok kötü hissettim ve bunun babamın mirasını sürdürmenin ve insanlara sahip olduğum koleksiyonları, videolar ve anlatımla göstermenin insanlara normalde alacaklarından biraz daha fazlasını vermek ve daha önce duymadıkları bazı hikayeleri yeni bir sanat biçiminde ve farklı bir ortamda duyurmanın benzersiz bir yolu olduğunu hissettim.”

Nme.com

tr_TRTurkish