Jeo mühendislik küresel ekonomik eşitsizliği nasıl azaltabilir?

Bazı bilim adamları, jeo mühendisliğin, küresel ısınmayı tersine çevirmek için yansıtıcı parçacıkları atmosfere püskürtme fikrinin olumlu olabileceğine inanıyorlar. Özellikle dünyanın en sıcak ve en yoksul bölgelerindeki acıyı azaltmak için bunu bir kurtuluş yolu olarak görüyorlar.

Nature Communications’da yayınlanan yeni bir makaleye göre, bu tür önlemler iklim değişikliğine karşı en savunmasız olan ülkelerde bile ekonomik büyümeyi hızlandırabilir. “Bu da, küresel eşitsizliği daraltabilir.”

Peki nasıl? Yoksul ülkeler genel olarak zaten çok sıcaktır, bu da genellikle tarımsal verimi ve emek verimliliğini azaltır.

Ancak Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Kaliforniya Üniversitesi, San Diego’daki araştırmacılar tarafından kullanılan ekonomik modeller bunun tam tersini de savunuyorlar: biraz daha soğuk ve yağışlı koşullar bu bölgelerde çok büyük ekonomik kazançlar sağlayabilir. Ayrıca, iklim modelleri, jeo mühendisliğin, dünyaya eşit şekilde uygulandığında, ekvator çevresindeki bölgeleri kutuplardan daha fazla soğutacağını ve bölgeler arasındaki iklim farklılıklarını hafifçe daraltacağını söylüyor.

technologyreview.com

tr_TRTurkish