Japonya’da ‘SpoGomi’ Adında Rekabetçi Bir Çöp Toplama Sporu Var

Spor alanları ve oyunları son yıllarda çevre dostu olmak için yarışıyor. Sponsorlar konusunda bu kadar hassas olmasalar da hassasiyet yaratmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Peki ya sporun kendisi doğrudan dünyaya yardım etmeye adanmışsa? Takımların belirli bir süre ve belirli bir alan içerisinde çöp topladığı rekabetçi bir spor olan SpoGomi’yi duyanlarınız belki vardır. Bu spor dalında insanlar egzersiz yapıp topluluklarını geliştirirken aynı zamanda kirliliği de azaltıyorlar.

“SpoGomi” ismi Japonca “spor” ve “çöp” anlamına gelen kelimelerden meydana geliyor. SpoGomi çevreye yardım etmek ve iklim krizini geriletmek amacıyla çöp toplamayı teşvik etmenin bir yolu olarak 2008 yılında Japonya’da doğdu. SpoGomi’den gelen bir mesajda “Deniz çöpü sorunu dünya çapında giderek daha ciddi hale geliyor” yazıyor. “Okyanustaki çöplerin yaklaşık %80’inin karadan (şehirlerden) geldiği söyleniyor ve çöp toplamanın bunu önlemek için ‘son savunma hattı’ olduğu söyleniyor. Ülkeleri ve insanları birbirine bağlayarak çevremizi dünya çapında daha da genişlettik.”

Artık Nippon Vakfı tarafından desteklenen spor o kadar popülerleşti ki Kasım 2023’te Japonya’da düzenlenen ilk SpoGomi Dünya Kupası da dahil olmak üzere dünya çapında yarışmalar yapılıyor. 20 ülkeden ve Japonya’nın tüm vilayetlerinden insanlar katıldı. İngiltere takımı birinci sırada yer alıyor.

görsel: JaCrispy/Depositphotos

SpoGomi: Websitesi
The Nippon Foundation: Websitesi | Facebook | YouTube

[Nippon.com]

tr_TRTurkish