Japonların Geleneksel Korkunç Yaratıkları

Fotoğrafçı Charles Fréger’nın yeni kitabı Yokainoshima: Island of Monsters adını hayali bir adadan almış olabilir ancak konuları yerel festivaller için hayaletler ve ruhlar gibi giyinmiş fazlasıyla gerçek sanatçılar.

Fréger, açıklaması zor bir terim olduğunu itiraf etse de, genel olarak konuşursak Yōkai, tanrılardan şeytanlara Japon kültüründe yer alan doğaüstü yaratıkları ifade eder.

Fréger kitabında “Japonca’da Yokai “, kelimenin tam anlamıyla ‘canavar’ demek değildir. Genellikle Japon kültürü içine yerleşmiş hayali yaratıklara atfen kullanılır. Onlar hayaletler olacağı gibi, şeytanlar hatta objeler bile olabilir, ” yazıyor.

Fréger, iki yıllık bir süre içinde, katılımcıları ve yerel festival ritüellerini fotoğraflamak için Japonya’ya beş kez gitti.

 Fréger, Yōkai adası fikrinin ortaya çıkışını şu sözlerle hatırlıyor:

“Proje süresince sürekli hayali topraklarda olmakla ilgili düşündüm. Yirmi ada gezdim ve biz her birinde ne bulacağımızı bilmiyorduk.”

 Kitapta, bu yerel karakterler için Japon kültürü ve folkloru uzmanlarının denemelerinden oluşan bir rehber vardır.

Örneğin Kagoshima Prefecture’da Fréger, insanları suyun ruhunun bir türü olan grappa kılığında fotoğrafladı. Kagoshima Prefecture’daki Yokai Festivali kapsamında katılımcılar, su tanrısı için bir garappa dans performansı gerçekleştirdi.

 İşte Fréger’in ilgi uyandıran fotoğraf dizisinden bir seçki;

atlasobscura

tr_TRTurkish