Janis Joplin’in Kişisel Notlarından Oluşan Çok Özel Bir Kitap Geliyor

Genesis Yayınları ve Janis Joplin vakfı, Janis Joplin’in kişisel not defterlerini içeren “Janis Joplin: Days & Summers – Scrapbook 1966-68” isimli yeni ve sınırlı sayıda bir kitabı yayına hazırlıyor.

Kitabın, Mart 2021’de dünya çapında satışa sunulması planlanıyor.

Janis Joplin, şöhrete ilerlediği ve başrol oynayacağı altmışlı yılların karşı kültürünün çiçek açmasıyla ilgili kişisel bir kayıt oluşturur.

Tüm bunlar, yerel mekanlarda erken dönem samimi blues performanslarından, Big Brother And The Holding Company ile ilk çıkışına, grubun Haziran 1967’de Monterey Pop Festivali’ndeki çığır açan performansına kadarki dönemi içerirken, ailesine yazdığı mektuplar ve 1956-59 lise yıllarından önceki bir not defteri de dahil olmak üzere kişisel arşivinden daha önce yayınlanmamış öğeleri kapsıyor. Toplu olarak, bir rock tanrıçasına dönüşen ve yeteneğiyle dünyayı ateşe veren Port Arthur kızına yepyeni bir bakış açısı sunuyorlar.

Esasen “Days & Summers”, Joplin’in lise yıllarında sakladığı not defterine verdiği isimdir ve kitabın kapak tasarımı da benzer şekilde Janis’ten esinlenerek kendi el yazılarını ve dekoratif çizgilerini içeriyor.

Janis’i gerçekten tanıyan ve ondan ilham alan kişiler tarafından yazılan kitabın derinlemesine metni, şarkıcının sıra dışı hayatının büyüleyici, yeni bir anlatımını sunuyor. Grace Slick tarafından bir giriş yazısı ve Kris Kristofferson’ın son sözüyle birlikte kitaba katkıda bulunanlar listesinde Big Brother’dan grup arkadaşları Peter Albin ve Dave Getz, Jefferson Airplane üyeleri Jack Casady ve Jorma Kaukonen’in yanı sıra Mick Fleetwood, Chrissie Hynde, Taj Mahal ve Jimmy Page2e ek olarak talk show sunucusu Dick Cavett ile Laura ve Michael Joplin kardeşler yer alıyorlar.

Sınırlı sürümdeki tüm kopyalar, son derece nadir iki kayıt içeren özel bir 7 “single da içeriyor:

Janis Joplin ve Jorma Kaukonen’in 1964 tarihli “The Typewriter Tape” kayıt oturumundan iki blues parçası “Daddy Daddy Daddy” ve “Trouble In Mind”.

Dünya çapında yalnızca 2.000 kopya ile sınırlı olacak “Days & Summers” baskısındaki her kitap elle numaralandırılmış, üzerinde Janis Joplin’in imzası ile damgalı olarak yayına sürülecek.

blabbermouth.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish