James Webb Teleskobu Tarafından Çekilen İlk Fotoğraf Beklentileri Aştı

James Webb Teleskobu, Hubble Teleskobu’nun halefi olarak yerini almaya bir adım daha yaklaştı. 25 Aralık’ta fırlatılan eleskop, kozmosun yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekmeye başlamak için karmaşık bir kurulum sürecinden geçiyor. Dönüm noktası denebilecek bie etkinlikte teleskobun tüm aynaları hizalandı ve bir yıldızın ilk tam odaklı test görüntüsü alındı. Sonuçlar NASA ekibinin umduğundan bile daha iyi.

Wavefront Algılama ve Kontrol Bilimcisi Scott Acton, “Uzaydan çekilmiş en yüksek çözünürlüklü kızılötesi görüntülere sahibiz. Her beklentiyi aştık. Teleskop, modellerin söylemesi gerekenden daha iyi performans gösterdi,” dedi.

James Webb Telescope Test Image
NASA/STScI

Test görüntüsü, arka planda galaksiler ve yıldızları ve merkezde parlak bir yıldızı gösteriyor. Görüntü kristal berraklığında ve JWT tam olarak faaliyete geçtiğinde neler olacağının konusunda insanı heyecanlandırıyor.

NASA mühendisi Lee Feinberg, “Sadece yıldızı ve yıldızın kırınımından kaynaklanan sivri uçları görmekle kalmayıp, aynı zamanda, tıpkı beklediğimiz gibi, alanda sıkıca odaklanmış diğer yıldızları ve arka planda her türlü diğer ilginç yapıyı görüyorsunuz,” diyor.

Artist rendition of NASA Launches Webb Telescope
 NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0

James Webb Uzay Teleskobu: Websitesi | Twitter
BBC

What's your reaction?

tr_TRTurkish