James Dean Bradfield’dan Victor Jara’ya Selam, “Even In Exile” Yayında

Doksanlı yıllarla birlikte müzik dağarcığımıza katılıp özel bir yer edinen Galli topluluk Manic Street Preachers’ın solisti ve gitaristi James Dean Bradfield, yeni albümü “Even In Exile” ile Victor Jara’ya selam gönderiyor.

Dönemin Pinochet rejimine karşı çıkan ve ölümünden on yıllarca sonra da ilham kaynağı olmaya devam eden muhalif Şilili müzisyen, öğretmen ve aktivist Victor Jara’nın yaşamından esinlenip izini süren ve âdeta Jara’ya bir saygı duruşu niteliğindeki albüm, Bradfield’ın hem grubuyla hem de solo kariyeriyle izlediği çizgi üzerinden yine lezzetli ve bir o kadar da düşündürücü detaylar içeriyor.

Daha önce albümden çıkan “There’ll Come A War”, “Seeking The Room With The Three Windows” ve “The Boy From The Plantation” isimli şarkılarla kısmen de olsa bazı ip uçlarını edindiğimiz albüm, Bradfield’ın 2006 tarihli ilk albümü “The Great Western” sonrası ilk solo çalışması.

Şarkı sözleri, ünlü Galli şair ve oyun yazarı aynı zamanda Manics basçısı ve söz yazarı Nicky Wire’ın kardeşi Patrick Jones tarafından kaleme alınmış. Esasen Jones, Jara hakkında birçok yazı kaleme almış ancak yayınlamayı düşünmemiş böylece Bradfield bu düzyazıları “Even in Exile” için şarkılara dönüştürmüş.

Hem Patrick hem de Jara, gençliğinden beri Bradfield’ı büyüleyen isimlerin başında geliyor.

Bradfield bir röportajda Viktor Jara ve albüm üzerindeki etkisi ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade ediyor,

Hikâyeyi, trajediyi, siyasi tarihi biliyordum ancak Victor Jara’nın müziği hakkında gerçekten pek bir şey bilmiyordum. İki yıl önce onu dinlemeye başladığımda, müziğinin bu kadar hassas ve güzel bir kalbe sahip olabileceğine şaşırmıştım. Onun protest müziğinde bir uzlaşma ruhu var ve bunu daha önce hiç duymamıştım. Protest müzik genellikle oldukça çatışmacıdır. Bu beni, sadece yüzleşmeye değil, diğer insanlarla ulaşmaya ve onlarla iletişim kurmaya çalışan bir kayıt yapmaya yöneltti. Bugün ve bu çağda, Victor gibi, insanların ayrı olmaktansa birlikte olmasını isteyen biri hakkında yazmayı seçtiğim için mutluyum.”

Tüm enstrümanların neredeyse tamamen Bradfield tarafından çalındığı ve Güney Galler’deki Door To The River Studio’da kaydedilen albümde on orijinal beste ve Victor Jara’nın La Partida yorumu yer alıyor.

tr_TRTurkish