İzmirli Thrash-Black Metal Grubu Sacrosanct İlk Albümü “Cosmic Horror” ile Huzurlarınızda

İzmirli thrash-black metal grubu Sacrosanct ilk albümü “Cosmic Horror”, ocak ayı başında dinleyiciyle buluştu.

2000 yılında, 16 ila 19 yaşlarında 4 genç tarafından İzmir’de kurulan Sacrosanct, ilerleyen yıllar içinde birçok konserde ve küçük çaplı festivallerde yer aldı. Bu uzun süreçte iki albümlük şarkı yazan grup, birkaç yıl önce, ilk 10 şarkısını son hallerine getirip bir albüm yapma kararı aldı.

Albüm kayıtlarında klavyeleri, kendi tek kişilik projesiyle daha önce klavye ağırlıklı bir albüm çıkaran müzisyen ve tonmaister Buğra Celayir çaldı. Albüm aşamasında, ekipman ve teknik anlamda uzmanlığını da eksik etmedi. Davulları, ilk günden beri grupta olan Korel Karaibrahimoğlu tarafından yazılan şarkılarda yine kendisinin yazdığı birkaç riff de bulunmakta. Tüm gitarları Serkan Safer tarafından çalınan albümün bas gitarları da birkaç yıl önce şehir dışına taşınan usta bas gitarist Özhan Ulu’nun yeri dolamadığı için yine Serkan tarafından tamamlandı. Ve vokaller, evet yine Serkan.

Son aşamada beklenmedik sorunlar yaşayan ve grubun ilk baştan beri solisti olan Berkay Hamamcı, vokal kayıtlarını Serkan’a devretti. Final mix ve mastering işleri, başarılı çalışmalarıyla bilinen One More Page grubunun gitaristi Soydan (The Muzikolog) Özyar tarafından Stüdyo Opus 36’da tamamlandı ve nihayet, isminden dolayı olacak, uğruna yaşanmamış sorun kalmadıktan sonra albüm tamamlandı ve 8 Ocak 2023’te dinleyicisine 53:31 dk’lık keyif yaşatmak üzere ilk etapta dijital ortama sunuldu.

Şarkı sözleri, introdan sonra gelen iki şarkıda “The Dark Assault” ve “First Dawn of Wall”da savaş temalı. Ardından gelen intikam temalı dört şarkıyı, sanrılar eşliğinde hayatı sorgulayan “Abyssal Stream of Mind” takip ediyor. “Expurgatory Tale” ve “Necronomicon” ise isimlerinden de anlaşılacağı üzere okültist düşünceler ve sorgulamalarla geçiyor.

“The First and the Last” genel düzen karşıtı sözleriyle dikkat çekerken ardından gelen “Meltdown”, tüm bu çarpıklıkların sonunda insanoğlunun kaybedeceğini anlatıyor ve albüm enstrümental kapanış şarkısı “Oath of Tormentor” ile bitiyor.

Tarza gelince, başta can sıkan thrash ve black metal çatışmaları sonradan yerini güzel bestelere bıraktı ve birçok melodik unsurla harmanlanarak özetle melodic thrash-black metal tarzında bugünkü halini aldı. Thrash (Testament, Slayer vb.) black metal (Marduk, Behemoth, Dark Throne ve genel olarak İskandinav) etkileri ve yer yer de Serkan’ın 70’ler progresif, hard rock ve heavy metal hayranlığı ana tarz ile harmanlandı.

Grup şu anda yeni single ve ikinci albüm çalışmalarına, aynı zamanda ilk albümün plak-cd formatlarında basılması için label arayışlarına devam ediyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish