İzlanda’nın Önümüzdeki Yıl Göçmen İşçi İhtiyacı 4000’e Yükseldi

Geçen yılın verilerine göre yerli işçi sayısı azaldı ve Business Iceland, eğer bu eğilim devam ederse, önümüzdeki yıl İzlanda’da 2,500 ila 4,000 yabancı işçiye ihtiyaç duyulacağını öngörüyor.

Yine Business Iceland’ın yeni yaptığı bir değerlendirmeye göre, bu duruma yol açan bir takım faktörler var. Bunlardan biri, engelliliği olan İzlandalı sayısının, bu yıl yaklaşık % 22 oranında artması.

Bununla birlikte durumu oluşturan başka faktörler de var.

Örneğin, turizm İzlanda’da hızla genişleyen bir endüstri ve Arion Bank raporuna göre geçen yıl bu sektörde açılan iş olanaklarını dolduracak yeterli sayıda İzlandalı olmadığını açıkladı. Bu nedenle, turizm endüstrisinde “binlerce” yabancı işçiye ihtiyaç duyulacağını tahminini yaptılar.

Ayrıca, eski Business Iceland CEO’su ve mevcut Sosyal İşler Bakanı Şersteinn Víglundsson, bu yılın başlarında, İzlanda’nın demografik değişimler nedeniyle, etkin bir şekilde göçmen bir ulusa dönüştüğünü belirtti.

Bu değişimlerin başlıca nedeninin, İzlandalıların yaşlandıkça iş piyasasını terk etmesi ve oluşan boşlukları göçmenlerin doldurması gerekliliği olduğunu da sözlerine ekledi.

Gerçekte, İzlandalılar başka ülkelere göç ettikçe kalan nüfus giderek yaşlanmaya başlıyor.  İzlandalıların yaklaşık % 10’u 70 yaşın üzerinde ve bu rakamın 2050 yılına kadar % 20’ye ulaşması öngörülüyor.

Þorsteinn, bütün bu sebeplerle göçmen almaları gerektiğini ve alınan göçmen sayısı bu hızla giderse 2030 yılında toplam nüfusa oranının %15’i göreceğini söylüyor. Þorsteinn, bu nedenle göçmen politikalarını ve entegrasyon süreçlerini de güçlendirmeli gerektiğini, ekliyor.

tr_TRTurkish