İzlanda’dan Dünyaya Müzikal Bir Armağan: Arstidir

Her grup İzlandalı Arstidir grubunda olduğu gibi dramatik bir kariyer gelişimi gösteremeyebilir. 2008’deki borsa krizinin ardından ilk albümleriyle kendilerini mancınıkla atılmışçasına müzik listelerinin tepesinde buldular. Ve ardından 2010 yılındaki volkanik patlamalara rağmen dünya turnelerine devam ettiler. Böylelikle kendilerini müzik piyasasında öne çıkartmayı başardılar.

2012’de, Almanya Plauen’de düzenlenen Eiserner Eversteiner Avrupa Halk Müzikleri ödülünü kazandılar ve Haziran 2013’te de TFF Rudolstadt Festivali’nde sahne aldılar. 2013 yılındaki Almanya turnesi sırasında, Bürger Bahnhof tren istasyonundaki doğaçlama performanslarıyla kendilerini bir anda uluslararası ilgi dalgasının içerisinde buldular. Aceleyle bir arkadaşları tarafından kayıt edilip Youtube’a yüklenen video dört milyon kez izlendi ve hem grup hem de Thorkell Sigurbjörnsson’un kompozisyonu dünya çapında ilgi gördü.

Mayıs 2014’de üçüncü albümleri olan Hvel’i finanse edebilmek için bir Kickstarter kampanyasını başlattılar ve hızlı bir şekilde 70 bin dolar topladılar ki, hedefleri sadece 20 bin dolardı. Bu dönemde sadece albümlerini değil, aynı zamanda el örgü kazaklardan ve Eyjafjallajökull patlamasından gelen volkanik kül şişelere kadar hediyelik eşyalar sattılar.

Para kaygısı kalmayan grup, Toppstödin’deki 20 yıl önce terk edilmiş bir kömür santralini yaratıcı çalışmaları için yeniden dizayn ettiler.

Santralin akustiği prova ve besteleri için idealdi. Bir yandan yapımcılar, diğer yandan dinleyicileri onları başarılı enstrümanist Stymir Hauksson ile beste konusunda işbirliği yapmaya zorladılar.

Grubun şarkıları genellikle, üyelerden birinin bir fikir ortaya atması ve bu fikrin tartışılıp, önce şarkı sözü haline getirilip, sonra müzikal düzenlenmesinin yapılmasıyla ortaya çıkıyor. Parçalarından emin olduklarında Reykjavík’a doğru yola çıkan grup, geleneksel ve elektronik müzik enstrümanlarının karışımının üstünde yükselen vokal senteziyle tamamlanan şarkıları için, eleştirmenlerden “güzel ve atmosferik” veya “tamamen büyüleyici” şeklinde güzel geri dönüşler alıyorlar.

Arstidir, Amerika’daki macera dolu turlarının ardından Hvel adlı albümlerini Atlantik’in öteki yakasındaki çevreci dinleyicilerine duyurmayı dört gözle bekliyor. Zira bunu yeniden iletişim kurmak olarak görüyorlar. Arstidir’in coşkulu vokal ahenkleri ve çok katmanlı orkastral müzik aletlerinin aranjmanı ile oluşan şarkılarında, son notayı çaldıklarında şu mesajı vermek istiyorlar:

“Hissettiğin her şeyi göremeyebilirsin ama hisler uzun süre seninledir.”

tr_TRTurkish