İzlanda ekonomisi artık yeni bir isme sahip: Mutluluk Ekonomisi

İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, ülke vatandaşlarının mutluluğunu en önde tutan ekonomik model üzerinde çalıştığını açıkladı ve diğer ülkelere de bu minvalde bir ekonomik modele geçmeleri için çağrıda bulundu.

Katrin Jakobsdottir ile ilgili görsel sonucu
Katrin Jakobsdottir

43 yaşındaki Başbakan, ekonomik büyüme amaçlayan politikalar yerine; aile dostu ve çevre odaklı politikaların yürütülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Londra’daki Chatham House’ta açıklamalarda bulunan Başbakan Jakonsdottir, İzlanda’da yaşayan herkesin, öncelikli olarak beden ve ruh sağlığını önemseyen bir tutumları olacağını söyledi. Adına da “mutluluk ekonomisi” diyor.

Jakobsdottir: “Kennedy’nin (ABD Başkanı) şu sözlerinin üzerinden 50 yıl geçti: ‘Gayri safi milli hasıla, yaşamı değerli kılan şeyler dışarıda bırakılarak hesaplanır.’ Ekonomik büyüme değerlendirilirken, bu büyümenin nasıl gerçekleştirildiğini de odaklanmalıyız. Tüm eksiklerine karşın büyüme rakamları, ekonomik başarının temel öğesi olarak değerlendiriliyor. Bizim, İskoçya’nın ve Yeni Zelanda’nın savunduğu mutluluk ekonomisi modeli ise, BM Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri çerçevesinde, bugün ve gelecek nesillerin mutluluğunu amaçlıyor.

“Bu ekonomik model, ortak mutluluğun sağlanması için, bir toplumun yalnızca ne kadar zengin olduğunun değil, ne kadar mutlu olduğunun da değerlendirilmesi üzerine kurulu. Hayat kalitesini, yalnızca veriler üzerinden değil, mutululuk perpektifinden de değerlendirmeliyiz. Çocuklarımız, ‘Gezegeni niye kurtarmadınız?’ diye sorduğunda, kapitalizmi ayakta tutmaya çalışıyorduk’ demek istemiyorum.”

Katrin Jakobsdottir, ekonomiyi bu yönde geliştirecek mutluluk bütçesi üzerinde de çalışıldığını açıkladı.

bbc.com

tr_TRTurkish