İyi ki Doğdun David Bowie

Babası eve Teenagers, The Platters, Fats Domino, Elvis Presley ve Little Richard’ın da aralarında bulunduğu 45’liklerden oluşan bir koleksiyon getirdiğinde müziğe olan ilgisi daha da arttı. Little Richard’ın “Tutti Frutti” şarkısını dinledikten sonra “Tanrı’yı ​​duyduğunu” söyleyecekti.

Kendinden on yaş büyük olan ancak şizofreni nöbetleri sebebiyle dönüşümlü olarak evde ve psikiyatri koğuşlarında yaşayan üvey kardeşi Terry Burns, onu modern caz, Budizm, Beat şiiri ve okült gibi yaşamı boyunca etkisini hissedeceği değerlerle tanıştırdı.

1962’de bir kız yüzünden kavga ederken arkadaşı George Underwood’un sol gözüne yumruk atması sonucu okulda ciddi bir şekilde yaralandı. Dört aylık hastanede yatış sürecindeki bir dizi ameliyattan sonra doktorları hasarın tam olarak giderilemeyeceğini belirledi ve bu kendisinde kalıcı olarak genişlemiş bir göz bebeği bıraktı. Gözü daha sonra onun en karakteristik özelliklerinden biri haline gelecekti. Yaşananlara rağmen ilk albümlerinin kapak tasarımlarını yaratmaya devam eden Underwood ile ilişkisini sürdürdü.

İlk single’ları istediği başarıyı yakalayamayarak listelere giremedi. Kendi adıyla yayınlanan 1967 tarihli ilk albümü de aynı kaderi paylaşacaktı ta ki 11 Temmuz 1969’da “Space Oddity” yayınlanana kadar. “Space Oddity”, Apollo 11’in fırlatılmasından beş gün önce piyasaya sürülür ve Birleşik Krallık’ta ilk beşe girerek tüm dikkatleri üzerine çeker.

Bugün müzik sahnesinin en ilham veren figürlerinden David Bowie’nin doğum günü. 8 Ocak 1947’de doğan Bowie yaşasaydı 75 yaşında olacaktı.

tr_TRTurkish