‘İtalyan Sineması’yla Buluşma programı 24 Kasım’da başlıyor

İtalyan Sinemasının en yeni ve anlamlı, önemli ulusal ve uluslararası festivallerde ödüller kazanan filmlerden oluşan bir seçkiyle artık İstanbul’un kültür takviminde kalıcı ve önemli bir yer tutan İtalyan Sinemasıyla Buluşma etkinliği için perdeler sekinci kez kalkıyor. Etkinlik Cinecittà Luce işbirliğiyle İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenleniyor.
Buluşma değerli bir anlatı ve etkileyici bir yetenekle bezenmiş ve yaratıcı bir canlılğa sahip, İtalyan sinemasının en yeni üretimlerin sunma olanağını veriyor. İtalyan sineması bu sene de her zaman olduğu gibi özgün ve içe işleyen bir bakışla etrafımızı çevreleyen insanlığı anlatarak unutulmayan kişiliklerle canlanan bir evrenin keşfine bizleri götürüyor.

8. İtalyan Sinemasıyla Buluşma 24 kasım saat 20:00’de Son Venedik Film Festivalinde yarışma dışı olarak sunulan görme engelli bir kadını oynayan Valeria Golino’nun başrolünde olduğu, yönetmen Silvio Soldini’nin Şeylerin Gizli Rengi filmiyle açılıyor.

Çapkın reklamcı Teo’nun (Adriano Giannini) görme engelli osteopat uzmanı Emma’ya (Valeria Golino) aşkının hikayesi. Teo kaçmakta olan bir adamdır. Geçmişinden, ailesinden, geceyi beraber geçirip sabahın ilk ışığında sıvışığ gittiği kadınların yataklarından, sorumluluklardan. İş gerçekten sevdiği tek şeydir. Bir reklam ajansında “yaratıcı” olarak çalışmaktadır ve bu işten hiç kopamamaktadır. Emma 16 yaşında gözlerini kaybetmiş ama hayatının karanlıkta kayıp gitmesine göz yumamışdır. Hatta havada yakalayıp engeliyle mücadele etmiş ve her günün onun için bir mücadele olduğunun bilincine varmışdır. Osteopat uzmanı olup bağımsız ve karalı bir şekilde beyaz bastonuyla şehrin sokaklarında dolaşır. Kısa süre önce kocasından ayrı yaşamaya başlar, parlak ve bakımlı olan Teo doğru zamanda gelmiş biri olarak gözükmekte ve iligi görmeyi haketmektedir. Teo tarafında ise her şey bir oyun ve iddia gibi başlamıştır. Şimdiye kadar karşılaştığı diğer kadınlardan farklı olarak kendi dünyasından çekinip korkmaktadır. Birliktelikleri her ikisini de kurtararak, Teo’ya geçmişin korkularından sıyrılma, mecazi anlamda görüş açısını genişletme imkanı tanıyacak. Son derece başarılı oyunuyla Valeria Golino’nun yer aldığı, cesur seçimlerden ortaya çıkan duygusal bir komedi.

tr_TRTurkish