İsveç’in Luleå kasabasında yalnızlık sorunu: herkesi birbirine “Merhaba” demeye çağıran bir kampanya başlatıldı

İsveç’in Luleå kasabasının pek çok sakini yalnızlıkla mücadele ediyor. Bu ayın başlarında herkesi sokakta birbirine “Merhaba” demeye çağıran bir kampanya başlatıldı.

Luleå’da yapılan bir anket, 16 ila 29 yaş arasındaki gençlerin %45’inin yalnızlık yaşadığını gösteriyor. Alışveriş gibi küçük günlük etkileşimlerin yerini yavaş yavaş teknolojik yenilikler alıyor ve bu da yabancılarla daha az iletişim kurmaya yol açıyor. Üstelik kış mevsimi insanların sosyal ortamlardan uzaklaşmasına neden olurken özellikle soğuğun ve karanlığın ruh sağlığını olumsuz etkilediği yalnızlık hissi daha da belirginleşiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi birçok insan, en karanlık aylarda günde yalnızca 3 saat güneş ışığı alarak kış depresyonuyla mücadele ediyor.

“Säg hej” kampanyası, Luleå sakinlerinden çok basit bir hareket yapmalarını istiyor: Yalnızlığı azaltmak ve insanları daha fazla etkileşime teşvik etmek amacıyla sokakta karşılaştıkları yabancılara ve tanıdıklara “Merhaba” demeleri. Girişimin liderliğini belediyede çalışan Åsa Koski yapıyor. Özellikle istihdamın artmasıyla birlikte şehir için hızlı bir büyüme görüyor ve bu büyümenin şehrin halihazırda sunduğu açıklık ve samimiyetle uyumlu olmasını istiyor.

Bir ay sürecek kampanya Luleå’nın her yerinde görülebilecek. Hat otobüslerindeki reklamlar, belediye binalarındaki posterler ve okullardaki atölyeler, İsveç kasabasının sakinlerine sürekli olarak başka birine “Merhaba” diyebileceklerini ve böylece birinin gününü güzelleştirebileceklerini hatırlatıyor.

görsel: Luleå Kommun

kaynak: popupcity.net

tr_TRTurkish