İsveç savaş gemisi “Vasa”nın batması sırasında hayatını kaybeden 30 kişiden biri olan Gertrude’un yüzü yeniden canlandırıldı

İsveç savaş gemisi Vasa 1628’de Baltık Denizi’nin dibine gömüldüğünde otuz kişi öldü. Suyun altındaki mezarları 333 yıl boyunca, yani enkaz 1961’de çıkarılana kadar bozulmadan kaldı. Şimdi, Vasa’dan çıkarılan 20’ye yakın insan iskeletinden birinin sadece bir adı değil, yüzü de var. Sanatçı Oscar Nilsson, deniz kazası kurbanlarından birinin çok etkileyici bir yüz rekonstrüksiyonu oluşturmak için DNA ve iskelet kanıtlarından yararlandı.

Yeni adı Gertrude olan genç kadının mavi gözleri, sarı saçları ve soluk teni vardı. Live Science’dan Laura Geggel’in haberine göre; Gertrude, Vasa 10 Ağustos 1628’de ilk yolculuğunun başlangıcından sadece 20 dakika sonra battığında 25 ila 30 yaşlarındaydı. Nilsson, Smithsonian dergisine “Tarihi sadece aklımızla değil, kalbimizle de anlamamız gerekiyor. Bir yüz rekonstrüksiyonunda hem bilimi hem de sanatı kullanmak, aslında yaşam ve insan deneyimleriyle dolu görünen bir bireyle karşı karşıya olduğumuz için, tarihi daha eksiksiz bir şekilde anlamamızı sağlıyor” dedi.

Vasa yelken açtığında İsveç’in en yeni, en güçlü gemisiydi. Enkaza 1990’dan beri ev sahipliği yapan Stockholm merkezli Vasa Müzesi’ne göre, 10 yelken, 64 top ve 120 ton safra yüküyle gemi 1.200 ton ağırlığındaydı. Geminin dengesi bozulmuştu. İnşaatın sonuna doğru, nezaret eden bir kaptan, geminin dengesinin bozulduğuna dair endişelerini dile getirdi, ancak askeri yetkililer, tekneyi denize indirmesi için kralın baskısını hissederek onun endişelerini dikkate almadılar.

Vasa’nın ilk yolculuğunun yapıldığı gün, gemi rıhtımdan ayrılırken, bir milden daha az yol alarak şiddetli bir rüzgarla karşılaştıktan sonra batarken binlerce İsveçli kıyıdan izledi. Araştırmacılar başlangıçta Gertrude’nin o zamanlar sadece “G” olarak bilinen iskeletinin bir erkeğe ait olduğunu düşündüler. (2006’da ona Gustav adını verdiler.) Ancak daha yeni analizler bu spekülasyonu değiştirdi. İsveç Uppsala Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, osteologlar (kemik bilimciler) G’nin pelvisinin incelenmesine dayanarak iskeletin bir kadın olduğuna karar veridler. Ancak Delaware’deki Silahlı Kuvvetler DNA Tanımlama Laboratuvarı kalıntıları analiz edene kadar araştırmacılar G’nin bir kadın olduğundan emin olamadı. Ekip bulgularını Nisan ayında açıkladı.

Nilsson, ilk olarak 2006 yılında araştırmacıların onun bir erkek olduğunu düşündükleri sırada Gertrude’nin kafatasının bir modelini yarattı. Yeni bulgular ortaya çıkınca heykeli yeniden yapmaya karar verdi. Smithsonian, “Kalın bir çene ve belirgin mastoid çıkıntı gibi bazı tipik erkek özellikleri ve biraz daha kararsız ve çift cinsiyetli [özellikler] gösteriyor” diyor.

Nilsson, Live Science’a, bir kafatasının kulak boşluğunun arkasındaki kemikli bir çıkıntı olan mastoid işleminin boyutu ve yüzeyinin sahibinin kulaklarının şeklini etkilediğini açıklıyor. Gertrude’un büyük bir mastoid çıkıntısı vardı, bu da muhtemelen büyük kulakları olduğu anlamına geliyordu; bu, Nilsson’ın yeniden yapılandırmasına yansıyan bir özellikti. Benzerliği oluşturmak için Nilsson, Gertrude’un kafatasının 3D baskılı plastik bir modelinin yanı sıra 2006 rekonstrüksiyonu için çekilen bir CT taramasıyla başladı. Live Science’ın bildirdiğine göre, Gertrude’un yüzündeki dokunun ne kadar kalın olacağını benzer yaş, kilo ve coğrafi konuma sahip modern kadınlardan alınan verilere dayanarak tahmin etti. Daha sonra hamuru kilden yüz kasları yonttu ve onları teker teker plastik kafatasının üzerine yerleştirdi.

KAPAK FOTOĞRAFI: Oscar Nilsson

tr_TRTurkish