İstridyeler Staten Adasını Sandy Kasırgasından Kurtarabilir

Biz dünyayı yaşanmaz hale getirirken diğer canlıların varlığı bile bizim yaptığımız tahribatı onarmaya yetiyor. Savaşlar, eşitsizlikler, ayrımlar, çevre kirliliği, doğa tahribatı derken insanın yapabileceklerinin sınırı yok. Bütün bunlar doğal felaketlerin de artmasına neden oluyor. Sıcaklıklar daha yüksek, hava daha kirli ve fırtınalar daha şiddetli…

İşte o fırtınalar dünyanın bazı bölgelerinde kasırgaya dönüşüp çok büyük tahribatlara neden olabiliyor.

Amerika’nın bazı bölgeleri de bu kasırgalardan nasibini fazlasıyla alırken, çeşitli kurumlar da korunma tedbirleri üzerinde çalışıyor. Bu çalışmalardan biri hayli ilginç;

Yaşayan Bir Dalgakıran…

Projeye göre, canlı bir dalgakıran kirli suları temizlerken gelecekteki kasırga tehditlerine de  engel olacak.

New York eyaletine bağlı Staten Adası’nın güneyinde bulunan Tottenville mahallesinin kabuklu deniz canlılarıyla uzun bir geçmişi var. 19. yüzyılda, limandaki evlerde, kabuklu yumuşakçaların bolluğuna dayalı canlı bir ticaret hayatı varmış.

O zamandan bu yana,  artan nakliye trafiği ve aşırı kirlilik bölgedeki istiridye varlığının çoğunun kaybedilmesine neden oldu. Şimdi, kaderin bir cilvesi olarak, Tottenville’in  Sandy Kasırgası’dan korumak için istiridyelerin yardımına ihtiyaç var.

Ekim 2012’de, Sandy Kasırgası New York’un bir bölümünü sular altında bıraktığından beri, şehir yetkilileri, şehrin altyapısını güçlendirmek ve savunmasız mahalleleri kolay iyileşebilir hale getirmek için topluluklar ve mimarlarla çalışıyorlar. Ordu mensubu mühendislerin şehrin kıyılarına büyük bir set inşa etme planları vardı ama inşaat ancak 2018’de başlayacak.

Ama bu arada, fırtına sonrasında yeni olasılıklar ortaya çıktı ve bir sonraki süper fırtınaya karşı mahalleleri daha donanımlı hale getirmek için yaratıcı yollar bulundu.

Buna göre; Tottenville’i kasırga tehlikesinden 60 milyon dolarlık bir fonla inşa edilecek 13.000 metre uzunluğundaki istiridye resifi koruyacak.

Dalgakıranlar, büyük fırtınalar sırasında dalgaların yükseklik ve hızını azaltmak için genellikle kıyı şehirlerine yakın inşa edilir. New York Limanı’nda yüzeyine canlı istiridye entegre edilen“ Yaşayan Dalgakıran” adlı proje,  bir ilk olacak. İstiridyeler üredikçe dalgakıran daha büyüyecek ve denizi temizlemek için filtre sistemi gibi işlev gören resif mahalleleri çevrelerken, Tottenville’in daha korunaklı olmasını sağlayacak. Bu arada mendireğin tasarımcıları, civardaki su yollarıyla mahallenin ilişkisinin bir değişime uğrayacağını umuyor.

Yerel balıkçılık ve toplum danışma konseyi üyesi John Malizia, “İstiridye projesini destekleyen arasında balıkçılar başı çekiyor”, diyor.

Harbor-School_940x574-slide-1

İlk etapta amaç istiridye toplamak olabileceğinden, resif onlar için bir bahane olabilir. Resifte bir anda milyonlarca bebek istiridyeye  (spat) yaşamaya başlamasına rağmen, boyutları,  limanın güçlü akıntıları ve denizciler tarafından toplanmaları sebebiyle sadece küçük bir kısmı hayatta kalabilir.

Dalgakıranı geliştirenler, New York Limanı’na tohumları bırakabilmek için  kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Billion Oyster Projet” ile çalışıyor.

Yaşayan Dalgakıran hala inşa halinde, ama proje hayata geçtiğinde diğer kıyı bölgelerini de fırtınalara ve kuvvetli dalgalara karşı korumak için umut olabilir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish